Πέρασε από το Βόλφσμπουργκ η Ντόρτμουντ

Τρεις ημέρες πριν υποδεχθεί την Μπάγερν, στο μεγάλο ντέρμπι της Bundesliga, η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα (2-0) από το Βόλφσμπουργκ και παραμένει «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου. Τα γκολ του Ραφαέλ Γκερέιρο στο 32΄ από γύρισμα του Αζάρ (κι αφού πρώτα ο Χάαλαντ βρήκε... αέρα) και του Ασράφ Χακίμι σε αντεπίθεση στο 78΄, χάρισαν τους τρεις βαθμούς στην Μπορούσια, η οποία πάντως χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης στο 48΄, όταν το σουτ του Στέφεν «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Μπούρκι. Να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο της αναμέτρησης αντικαταστάθηκε ο Ματς Χούμελς, χωρίς να είναι ξεκάθαρο αν είχε κάποια πρόβλημα ή αν απλώς ο Λουσιάν Φαβρ επέλεξε να τον προφυλάξει ενόψει του ντέρμπι κορυφής.

Αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στο Champions League έκανε η Λεβερκούζεν, καθώς επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Γκλάντμπαχ και την ξεπέρασε στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση (προσωρινά τουλάχιστον, καθώς η Λειψία παίζει αύριο, Κυριακή, 24/5). Δύο γκολ του Χάβερτς και ένα του Μπέντερ «υπέγραψαν» τη νίκη της Μπάγερ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τουράμ.

Στην «ουρά» της κατάταξης, η Βέρντερ με γκολ του Μπιτενκούρτ νίκησε 1-0 τη Φράιμπουργκ και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή. Το ματς είχε δραματικό φινάλε, καθώς η ομάδα της Βρέμης έμεινε με δέκα παίκτες στο 88΄, λόγω αποβολής του Μπαργκφρέντε, και ένα λεπτό αργότερα ο Γκούλντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο VAR υπέδειξε οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Αντίθετα η Πάντερμπορν, με τον ομογενή Σεμπάστιαν Βασιλειάδη στην ενδεκάδα, έμεινε στο 1-1 με τη Χοφενχάιμ και παραμένει ουραγός.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου         4-0
(51΄ Ιμπίσεβιτς, 52΄ Λουκεμπάκιο, 61΄ Κούνια, 77΄ Μπογιατά)
Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν                   1-3
(52΄ Τουράμ - 7΄, 58΄πεν. Χάβερτς, 81΄ Μπέντερ)
Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ                  0-2