«Περίπατος» της Εθνικής Νέων Γυναικών

Η Εθνική Νέων Γυναικών ήταν καταιγιστική στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β΄κατηγορίας, που διεξάγεται στο Εϊλάτ του Ισραήλ, συντρίβοντας με 72-42 την Ισλανδία.

Η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (20-13) και στο ημίχρονο είχε ανεβάσει την διαφορά στους 18 πόντους (39-21).

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στην νίκη. Πρώτη σκόρερ για την Εθνική μας ήταν η Μαριέλλα Φασούλα που τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική είναι σήμερα (17:00) με αντίπαλο την Γερμανία, που νίκησε εχθές την Ουκρανία με 61-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-21, 57-34, 72-42.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 4 (1), Στεφάνου 2, Βιντσιλαίου Α. 2, Κολλάτου 12, Κατσαμούρη 2, Βιντσιλαίου Σ. 4, Ντάνου 7 (1), Γεροστέργιου 8, Καρλάφτη 7 (1), Δανδουλάκη 2, Δημητριάδου, Φασούλα 22.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χραφνκελσντότιρ 4, Αρναρντότιρ 2, Σιγκουρνταντότιρ 1, Γιονσντότιρ, Στέινντορσντότιρ, Φαλσντότιρ, Αγκουστσντότιρ 9, Γκουναρσντότιρ Ε. 4, Γκουναρσντότιρ Μπ., Πετουρσντότιρ 8, Ρομπερτσντότιρ 8, Γιονστόντιρ 1.