«Πέταξε» στην κορυφή ο «Δικέφαλος», Νίκες για Άρη, Ατρόμητο και Πανιώνιο

Μεγάλη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής νικώντας στο φαληρικό στάδιο τον Ολυμπιακό με 1-0. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν σωρεία καλών ευκαιριών για να πετύχουν ένα γκολ, οι Θεσσαλονικείς αξιοποίησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ευκαιρία που τους δόθηκε στο 49ο λεπτό και με το αυτογκόλ του Βούκοβιτς έφυγαν νικητές από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη απώλεια βαθμών στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με εξάλεπτη καθυστέρηση ξεκίνησε το ντέρμπι αφού η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα δεν επέτρεπε την έναρξη του αγώνα λόγω της μηδενικής ορατότητας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ δύναμη και πάθος, συνέπεια της σπουδαιότητας που έχει κάθε ντέρμπι μεταξύ των δυο αντιπάλων. Στο 2' στην πρώτη φάση του αγώνα, από κεφαλιά του Καμαρά σε φάουλ του Φορτούνη ο Πασχαλάκης έσωσε ενστικτωδώς την εστία του.

Στο 13' από κόρνερ Φορτούνη η κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου έφυγε ψηλά άουτ, όπως το ίδιο έγινε και στην πρώτη τελική του ΠΑΟΚ, στο 16' σε σουτ του Βιεϊρίνια μετά από σέντρα του Πέλκα.

Στο 18' καλή προσπάθεια και σουτ του Ποντένσε κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ από το 20λεπτο άρχισε ν' ανεβάζει την απόδοσή του και στο 25' σουτ του Πέλκα κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.

Στο 32' πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Χασάν να αποκρούει ο Πασχαλάκης που και στο επόμενο λεπτό έδιωξε με γροθιές έναν κίνδυνο. Με ισορροπημένο παιχνίδι και τον Ολυμπιακό να έχει μια πρωτοβουλία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, χωρίς γκολ και με τις δυο ομάδες να επανέρχονται στην επανάληψη με ίδια μορφή και σχήματα.

Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του επίθεση στην επανάληψη, στο 49' πήρε το διπλό «δώρο» που τον έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο Βιεϊρίνια από πάσα του Μπίσεσβαρ έκανε πλάγιο σουτ, ο Γιαννιώτης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αυτή έφτασε στον Βούκοβιτς που αιφνιδιασμένος αντί απόκρουσης την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για να γίνει έτσι το 0-1.

Το γκολ αυτό πείσμωσε τους γηπεδούχους που αποδύθηκαν σε μια μεγάλη προσπάθεια για την ισοφάριση και πίεσαν στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν μπορούσαν να τελειώσουν καμιά από τις φάσεις που δημιούργησαν. Στο 62' μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη έφυγε άουτ πάνω από τα δοκάρια του Παασχαλάκη και με αυτούς τους ρυθμούς ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κρατά το υπέρ αυτού αποτέλεσμα.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο 64' όπου σουτ του Φορτούνη βρήκε το σώμα του Χασάν κι έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 73' έφτασαν σε διπλή ευκαιρία με τον Ποντένσε αλλά πάλι δεν ευστόχησαν. Στο 74' ο Μεριά έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν η κεφαλιά του πέρασε άουτ από ιδανική θέση. Στο 78' υπήρξε και πάλι προσωρινή διακοπή του αγώνα λόγω των καπνογόνων που θόλωσαν την  ατμόσφαιρα και περιόρισαν την ορατότητα στον αγωνιστικό χώρο.

Με την επανέναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός έχασε μια ακόμα σημαντική ευκαιρία με τους Μεριά και  Χασάν που δεν κατάφεραν να στείλουν από αέρος την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και ο ΠΑΟΚ να αμύνεται. Οι τελικές ήταν 15-0 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο ποδόσφαιρο όλα είναι δυνατά. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στην κορυφή του πίνακα αφήνοντας στον Ολυμπιακό την πίκρα μιας ήττας που κάλλιστα θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί.

Οι γηπεδούχοι αν και πίεσαν, αν και δημιούργησαν ήταν άστοχοι και άτυχοι στην τελική προσπάθεια και ηττήθηκαν μετά από ένα διπλό λάθος των Γιαννιώτη και Βούκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με αμυντική τακτική και με διπλή άμυνα ζώνης απέφυγε τα χειρότερα με συνέπεια να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη που τον χρίζει πλέον σαν ένα από τα φαβορί του πρωταθλήματος, και χωρίς βαθμολογική απώλεια στα ως τώρα παιχνίδια του πρωταθλήματος

Διαιτητής: Σαν Φενταγί (Ελβετία)

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Καμαρά, Μπουχαλάκης (82' Γκιγιέρμε), Ελαμπντελαουϊ, Τσιμίκας, Μεριά, Βούκοβιτς, Χασάν, Χριστοδουλόπουλος (69' Γκερέρο), Φορτούνης (82' Φετφατζίδης), Ποντένσε.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (84' Τόσκα), Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ, Κάνιας, Πέλκας (57' Ζαμπά), Πρίγιοβιτς, Λημνιός (72' Βέρνμπλουμ).

«Μίλησε» στο τέλος ο Άρης

Ο Άρης εκμεταλεύτηκε την ισχύ του «Κλεάνθης Βικελίδης» για να κάμψει στο τέλος του αγώνα την αντίσταση του δυνατού Αστέρα Τρίπολης με 2-0, χάρις στο πέναλτι του Γιουνές στο 87΄ και το γκολ του Γκαρσία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα στα Γιάννενα και με την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες παραμένουν στα «ψηλά» της κατάταξης.

Ο αγώνας πήρε εξαρχής τη μορφή που αναμενόταν: δυνατός και με γρήγορο ρυθμό. Οι Αρκάδες έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο 8ο λεπτό, όταν το σουτ του αμαρκάριστου Τόνσο, από το ύψος του πέναλτι, πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική «κλασική» στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, με τις ομάδες να επιχειρούν να απειλήσουν είπε με σουτ εκτός περιοχής είτε με «στημένες» μπάλες.

Ο Αστέρας συνέχισε να παίζει επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο, προβληματίζοντας τον Άρη που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και να κάνει το παιχνίδι του. Στο 52΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριακόπουλου μπλόκαρε ο Κουέστα, στο 53΄ σουτ του Κυριακόπουλου πέρασε άουτ, όπως και η προσπάθεια του Τσιλιανίδη στο 56΄.

Τελικά ο Άρης «μίλησε» στο τέλος. Στο 87΄ ο Γιουνές με πέναλτι (το έκανε ο Παπαδόπουλος στον Γκαρσία) άνοιξε το σκορ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαρσία διαμόρφωσε, σε αντεπίθεση, το τελικό σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα, Ντιγκινί (72΄ Μαρτίνες), Κολάσο (46΄ Ναζλίδης), Ματέο Γκαρσία, Γιουνές, Ματίγια (82΄ Σιώπης), Τζανακάκης, Μενέντες, Βέλεθ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος (89΄ Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ορτέγκα, Κυριακόπουλος (60΄ Φερνάντεζ), Τόνσο (71΄ Κώτσιρας), Τσιλιανίδης, Μανιάς.

Κορυφή για τον Ατρόμητο

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League σημείωσε ο Ατρόμητος, ο οποίος σε αγώνα για την 5η ημέρα της διοργάνωσης επικράτησε εκτός έδρας 2-0 του Λεβαδειακού. Η ομάδα του Περιστερίου σκόραρε με τους Βασιλακάκη στο 47΄ και Ουγκράι στο 64΄ και ανέβηκε στην πρώτη θέση της κατάταξης με 13 βαθμούς, ενώ το βράδυ απομένει η διεξαγωγή του ντέρμπι Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ. Ο Λεβαδειακός υπέστη την 4η ήττα του στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας (έχει μία νίκη).

Ο αγώνας διεξήχθη υπό συνεχή βροχή και ο αήττητος μέχρι στιγμής Ατρόμητος ήταν καλύτερος και πήρε μία δίκαιη νίκη, δείχνοντας ότι και φέτος θα είναι από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν.

Στο 3΄ σουτ του Κουλούρη μπλόκαρε ο Επασί, όπως έκανε και στο 16΄ σε σουτ του Βασιλακάκη μετά από σύγχυση στην περιοχή. Ο Ατρόμητος έχασε την καλύτερη ευκαιρία του να σκοράρει στο 32΄ όταν από σέντρα του Γιαννούλη ο Κουλούρης αμαρκάριστος στην περιοχή έκανε το τακουνάκι, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη φάση αφού έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Λεβαδειακός απείλησε στο 35΄ με τον Σουμπίνιο ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά κατάφερε να διώξει ο Μέγιερι.

Γενικά στο πρώτο 45λεπτο ο Λεβαδειακός ήταν ακίνδυνος επιθετικά, ενώ ο Ατρόμητος δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες τις οποίες δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και να σκοράρει.

Ο Ατρόμητος βγήκε δυνατά στο γήπεδο στην επανάληψη με στόχο «καθαρίσει» το παιχνίδι. Έτσι αφού στο 47΄ ο Επασί έκανε μία ακόμη απόκρουση σε σουτ του Ουγκράι, οι Περιστεριώτες στο ίδιο λεπτό, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με σουτ του Βασιλακάκη σε φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή. Στο 64΄ οι φιλοξενούμενοι μετουσίωσαν την υπεροχή της σε ένα ακόμη τέρμα. Σκόρερ ο -κορυφαίος παίκτης των νικητών- Ουγκράι, ο οποίος δέχθηκε την μεταβίβαση από τον Κουλούρη, που κατάφερε να νικήσει με εξαιρετική ενέργεια τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού και να κάνει το 2-0.

Στο 71΄ σουτ του Σαβατογκό για τους γηπεδούχους το οποίο απομάκρυνε ο Μέγιερι, ενώ στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και όπως ήταν φυσικό ο Ατρόμητος πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος (82΄ Ιωαννίδης), Αντιλέχου, Κρνέτα, Φαβάρο (57΄ Σαβαντογκό), Παντελιάδης, Όμο, Γιακουμάκης (65΄ Νανγκίς), Μαρκόβσκι, Σουμπίνιο.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Γιαννούλης, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας, Σάκιτς, Μάντσον, Βασιλακάκης (89΄ Ούμπιντες), Μπουσούλατζιτς, Κουλούρης (90+2 Κωτσόπουλος), Ουγκράι (84΄ Μούγιακιτς), Μπρούνο.

«Έσπασε το ρόδι» με «διπλό» ο Πανιώνιος

Με ηγέτη και σκόρερ τον Φιορίν Ντουρμισάι ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη, επικρατώντας με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατέκτησε την πρώτη φετινή της νίκη με δύο γκολ από τον Ντουρμισάι (37', 50'), ενώ ο Απόλλωνας και με τη σημερινή του εμφάνιση έδειξε πως θα πρέπει να ξεπεράσει πολλά προβλήματα για να μην κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά, είχε την κατοχή της μπάλας και την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά έως... εκεί. Οι γηπεδούχοι χωρίς έμπνευση στην επίθεση δεν μπορούσαν ν' απειλήσουν την εστία του Κότνικ. Αντίθετα ο Πανιώνιος ήταν πιο ουσιαστικός και κατάφερε ν' ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό. Τότε ο Μασούρας από τα αριστερά σέντραρε στην περιοχή και ο Ντουρμισάι εκτέλεσε με τη μία για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ, αλλά και πάλι η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν αυτή που έφθασε κοντά στο γκολ. Στο 43' ο Σπιριντόνοβιτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, όμως ο Χουάντερσον έδιωξε την μπάλα, η οποία προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε και πάλι δυνατά για να διεκδικήσει την ισοφάριση, αλλά ξανά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που πανηγύρισε. Στο 50' σέντρα του Τσιλούλη από τα δεξιά, ο Ντουρμισάι αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής, πήρε την κεφαλιά και «εκτέλεσε» τον Χουάντερσον, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ. Από εκεί και πέρα ο ματς ουσιαστικά τελείωσε, αφού ο Πανιώνιος είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και έφθασε σχετικά εύκολα στη νίκη, χάνοντας μάλιστα και ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο γκολ.

Απόλλων Σμύρνης (Μοντεαγούδο): Χουάντερσον, Λούκιτς, Τζανετόπουλος (46' Τριάδης), Βαφέας, Ακόστα (59' Σικαμπάλα), Κοντοές, Γκονζάλες, Ντ’ Ούρσο, Ναδάλες, Τόμας (64' Χιλάλ), Γκάρος.

Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (90' Σαραμαντάς), Σπιριντόνοβιτς (81' Οικονομίδης), Ντουρμισάι, Τσιλούλης (66' Μανθάτης).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...