Premier League: Επίδειξη δύναμης η Τότεναμ - «Σκόνταψε» η Τσέλσι

Επίδειξη δύναμης απέναντι στην Έβερτον έκανε η Τότεναμ στο «Γουέμπλεϊ» και με το εμφατικό 4-0 επέστρεψε στις νίκες, μετά την «γκέλα» που είχε με την Γουέστ Χαμ (1-1) στο ίδιο γήπεδο στις 4/1.

Ο Χάρι Κέιν με 2 γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ουσιαστικά ήταν αυτός που «καθάρισε» το ματς.

Οι «πετεινοί» είχαν προηγηθεί με τον Σον Χέουνγκ-Μιν λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Έρικσεν λίγο πριν την εκπνοπή της αναμέτρησης. Πέμπτο ματς χωρίς νίκη έμειναν οι «εφοπλιστές», ενώ η χθεσινή ήταν η 3η σερί ήττα (προηγήθηκαν αυτές από τις Γιουνάιτεντ και Μπόρνμουθ).

«Σκόνταψε» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στην Λέστερ (0-0) των 10 παικτών από το 68΄ (αποβλήθηκε ο Τσίλγουελ μέσα σε 4 λεπτά με δύο κίτρινες κάρτες).

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Γουέστ Χαμ εναντίον της Χάντερσφιλντ με 4-1 αντίστοιχα, ενώ η Γουέστ Μπρομ με το «τρίποντο» επί της Μπράιτον «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, εκμεταλλευόμενη το 1-1 της Σουόνσι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με την Νιουκάστλ.