Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από το «Στάμφορντ Μπριτζ»

Αμετάβλητη παραμένει η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας στην Premier League, καθώς οι δύο ομάδες του Μάντσεστερ συνεχίζουν να «συγκατοικούν» στο ρετιρέ.

Η Γιουνάιτεντ συνέτριψε την Κρίσταλ Πάλας με 4-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, και περίμενε «στραβοπάτημα» της Σίτι στο Λονδίνο απέναντι στην Τσέλσι, προκειμένου να απολαύσει τη... μοναξιά της κορυφής. Οι «σίτιζενς», όμως, νίκησαν 1-0 τους «μπλε» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και παραμένουν στην πρώτη θέση του πίνακα, καθώς υπερτερούν στην διαφορά τερμάτων έναντι των «κόκκινων διαβόλων».

Η Γιουνάιτεντ συνέτριψε 4-0 την Κρίσταλ Πάλας στο «Ολντ Τράφορντ», με κορυφαίο τον Μαρουάν Φελαϊνί, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η 7η ήττα σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος για τους «αετούς» που παραμένουν στην τελευταία θέση της κατάταξης και χωρίς βαθμό.

Στο μεταξύ, η Γουότφορντ απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς» με γκολ του Ριτσάρλισον στις καθυστερήσεις, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ο Χοσέ Χολέμπας αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους φιλοξενούμενους, στην αποστολή των οποίων συμπεριλήφθηκε και ο Ορέστης Καρνέζης, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Η Γουέστ Χαμ κατέβαλε την αντίσταση της Σουόνσι με γκολ του Σακό στο 90΄ και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα πρώτα 23 λεπτά ήταν αρκετά στην Τότεναμ, προκειμένου να «καθαρίσει» τον αγώνα με τη Χάντερσφιλντ.

Οι «σπερς» πέτυχαν τρία γκολ στο συγκεκριμένο διάστημα και άλλο ένα στις καθυστερήσεις του ματς και πανηγύρισαν τη νίκη με 4-0 στο «Τζον Σμιθς Στέιντιουμ», στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.