Premier League: «Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι του «Ανφιλντ» - Σοκ για την Τσέλσι, κορυφή με «επτάρα» η Σίτι

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το μεγάλο ντέρμπι του «Ανφιλντ», ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Ντε Χέα έκανε τρομερή απόκρουση με το πόδι σε κοντινό σουτ του Μάτιπ στο 35΄ και ο Μινιολέ είπε «όχι» στον Λουκάκου στο 44΄, στις καλύτερες φάσεις του -μέτριου- πρώτου ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν (ο Εμρέ Τσαν αστόχησε από καλή θέση στην καλύτερη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα), τη στιγμή που ο Ζοζέ Μουρίνιο έδειξε μάλλον ικανοποιημένος από το 0-0, που διατηρεί το αήττητο των «μπέμπηδων» στο φετινό πρωτάθλημα.

Αξεπέραστο αποδείχθηκε το «εμπόδιο» της Κρίσταλ Πάλας για την Τσέλσι. Οι πρωταθλητές Αγγλίας γνώρισαν χθες ανέλπιστη ήττα 2-1 στο «Σέλχαρστ Παρκ» από τους «αετούς», οι οποίοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στην εφετινή Premier League, με αποτέλεσμα οι «μπλε» να χάσουν κι άλλο έδαφος σε σχέση με τους πρωτοπόρους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Πάλας μετρούσε μέχρι σήμερα μόνο ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ δεν είχε καν σκοράρει στα προηγούμενα επτά παιχνίδια της, με αποτέλεσμα το αυτογκόλ του Αθπιλικουέτα και το γκολ του Ζαχά να είναι τα πρώτα της στην εφετινή Premier League!

Στο μεταξύ, η Μάντσεστερ Σίτι εκμεταλλεύθηκε τη βαθμολογική απώλεια της «συμπολίτισσας» Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, συνέτριψε 7-2 τη Στόουκ Σίτι στο «Έτιχαντ» και απολαμβάνει τη... μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία.

Τέλος, η Σουόνσι νίκησε 2-0 τη Χάντερσφιλντ και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Στον τελευταίο αγώνα του Σαββάτου, η Γουότφορντ νίκησε 2-1 την Αρσεναλ με πολύ σπουδαία ανατροπή και σκόρερ τον Κλέβερλι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Χοσέ Χολέμπας, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Ορέστης Καρνέζης για τους γηπεδούχους που «εκτοξεύτηκαν» στην τέταρτη θέση της κατάταξης!