Premier League: Μοιρασιά στο Άνφιλντ για Λίβερπουλ και Τσέλσι - «Στραβοπάτησε» η Τότεναμ

Στην ισοπαλία, 1-1, συμβιβάστηκαν Λίβερπουλ και Τσέλσι, στο «Άνφιλντ», στο ντέρμπι με φόντο την τετράδα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σαλάχ στο 65ο λεπτό, αλλά με λόμπα στο 86ο λεπτό ο Γουίλιαν χάρισε τον βαθμό στην Τσέλσι. Οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, αλλά καμία δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με την ομάδα του Κλοπ να μπαίνει πιο δυνατά στην επανάληψη και να βρίσκει το γκολ πρώτη.

Συγκεκριμένα, την πάσα του Οξλέιν-Τσάμπερλεϊν εκμεταλλεύτηκε ο Σαλάχ, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κουρτουά. Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε τους 3 βαθμούς, ο Γουίλιαν, μόλις 3 λεπτά μετά την είσοδό του, με σέντρα-σουτ... δυσαρέστησε τον Μινιολέ.

Η Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας 3-0 της Νιουκάστλ, σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Premier League. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Χιουζ το 19΄ και στη λήξη του ημιχρόνου έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Γεντλίν. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 62΄ ο Γκρέι.

Η Τότεναμ «στραβοπάτησε» στην έδρα της, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γουέστ Μπρομ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τα «σπιρούνια» με το τέρμα του Ροντόν στο 4΄, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Χάρι Κέιν στο 74΄.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την πλευρά της, χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Ντανκ στο 66΄ για να επικρατήσει 1-0 της νεοφώτιστης Μπράιτον.