Premier League: Ο Βαϊνάλντουμ έφερε τα δώρα στο Ανφιλντ! - Κυνηγάει την Τσέλσι η ομάδα του Κλοπ, στο -10 η Σίτι

Μία κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ, μόλις στο 8ο λεπτό, έμελλε να κρίνει το μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Premier League. Χάρη στο γκολ του Ολλανδού μέσου, η Λίβερπουλ επικράτησε στο «Ανφιλντ» 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης και κυνηγάει πλέον την πρωτοπόρο και ασταμάτητη Τσέλσι, τη στιγμή που οι «σίτιζενς» έμειναν στο -10 από την κορυφή. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο β΄ μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία.

Αν και ισοφαρίστηκε δύο φορές από τη Στόουκ, η Τσέλσι συνέχισε το εκπληκτικό της σερί στην Premier League, πανηγυρίζοντας τη 13η συνεχόμενη νίκη της. Ο Γουίλιαν ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς σημείωσε δύο γκολ, το δεύτερο εκ των οποίων ένα λεπτό αφότου ο Κράουτς είχε ισοφαρίσει σε 2-2. Ο Κέιχιλ είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλε» και ο Ντιέγκο Κόστα «σφράγισε» τη νίκη των Λονδρέζων στα τελευταία λεπτά του ματς.

Νίκη «θρίλερ» για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 2-1 της Μίντλεσμπρο στο «Ολντ Τράφορντ», αν και έχανε 1-0 ως το 85΄. Ο Μαρσιάλ ισοφάρισε το γκολ του Λιντμπίτερ (67') και ένα λεπτό αργότερα ο Πογκμπά χάρισε τους τρεις βαθμούς στους «μπέμπηδες», που συνεχίζουν να κυνηγούν μία θέση στην πρώτη τετράδα. Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς είδε να του ακυρώνεται -μάλλον άδικα- ένα τέρμα στο α΄ ημίχρονο και δεν κατάφερε να πετύχει το 50ο του γκολ μέσα στο 2016, μένοντας ένα πίσω από τον Λιονέλ Μέσι.

Η απερχόμενη πρωταθλήτρια Λέστερ έκλεισε το 2016 με νίκη «ανάσα» επί της Γουέστ Χαμ (1-0), που της επέτρεψε να αποσπαστεί έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Αντρέ Γκρέι πέτυχε χατ-τρικ, οδηγώντας την Μπέρνλι σε εύκολη νίκη επί της Σάντερλαντ με 4-1, η Γουέστ Μπρομ πέτυχε σπουδαίο «διπλό» επί της Σαουθάμπτον (2-1) και την ξεπέρασε στη βαθμολογία, ενώ η Μπόρνμουθ «βύθισε» ακόμη περισσότερο την ουραγό Σουόνσι, περνώντας με το επιβλητικό 3-0 από το «Λίμπερτι».