Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: «Τρένο» προς την Ρωσία, Γερμανία και Πολωνία

Η Γερμανία και η Πολωνία είναι οι δύο πρώτες ομάδες που ουσιαστικά εξασφάλισαν την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ της Ρωσίας από την 6η αγωνιστική των προκριματικών.

Η κάτοχος του τροπαίου έκανε «προπόνηση» με το Σαν Μαρίνο στον 3ο όμιλο (7-0) και 4 αγωνιστικές πριν από το φινάλε έχει διαφορά 5 βαθμών από τη δεύτερη Βόρεια Ιρλανδία.

Ακόμη μεγαλύτερη είναι η απόσταση που χωρίζει την Πολωνία από τις Δανία και Μαυροβούνιο. Στο +6 ξέφυγε η ομάδα του Ναβάλκα μετά την άνετη επικράτηση με 3-1 επί της Ρουμανίας, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που πέτυχε χατ τρικ.

Προβάδισμα για την 2η θέση του 6ου ομίλου απόκτησε η Σλοβακία έναντι της Σλοβενίας, μετά την εκτός έδρας επιτυχία επί της Λιθουανίας (2-1), ενώ το Μαυροβούνιο με το 4-1 επί της Αρμενίας «έπιασε» την Δανία στην 2η θέση του 5ου γκρουπ.

Η «αδιάφορη» βαθμολογικά, Νορβηγία, περιόρισε ακόμη περισσότερο τις ελπίδες της Τσεχίας για την 2η θέση του 3ου ομίλου, μετά το 1-1 στο Όσλο.

Ένα από τα ωραιότερα ματς, με βάση την εξέλιξή του, στην ιστορία των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου, αλλά και των μεταξύ τους αναμετρήσεων σε επίσημο επίπεδο, έγινε στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκόβης, όπου Σκοτία και Αγγλία αναδείχθηκαν ισόπαλες, 2-2.

Μέχρι το 86΄ η ομάδα του Γκόρντον Στράχαν βρισκόταν πίσω στο σκορ (0-1) στο μεγάλο ντέρμπι του 6ου ομίλου, ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά με ισάριθμα φάουλ του Λι Γκρίφιθς πήρε το προβάδισμα με 2-1 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε τη μεγάλη νίκη.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Χάρι Κέιν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με το οποίο τα «Τρία Λιοντάρια» διατήρησαν το απόλυτο προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του Μουντιάλ 2018.

Η Αγγλία, παράλληλα, παραμένει αήττητη από την έναρξη των προκριματικών (4 νίκες, 2 ισοπαλία), ενώ με το βαθμό οι Σκοτσέζοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην κατάκτηση της 2ης θέσης.

«Ζωντανή» στη μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης του 5ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, που μπορεί να οδηγήσει στα μπαράζ πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης, έμεινε η Δανία με το «διπλό» στο Καζακστάν. Οι «βίκινγκ» επικράτησαν με 3-1 κι έφτσαν στους 10 βαθμούς.

Στο «κόλπο» της πρόκρισης, μέσω των μπαράζ, συνεχίζει να βρίσκεται η Σλοβενία μετά τη νίκη της επί της Μάλτας με 2-0. Η ομάδα του Κάτανετς ανέβηκε στην 2η θέση.

Το γκολ του Ντάλας στο 92΄ χάρισε τη μεγάλη νίκη στη Βόρεια Ιρλανδία επί του Αζερμπαϊτζάν και παράλληλα την ευκαιρία στους νικητέες να «κλειδώσουν» την 2η θέση του 3ου ομίλου.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

1ος όμιλος

Ολλανδία-Λουξεμβούργο      5-0
(21΄ Ρόμπεν, 34΄ Σνάιντερ, 62΄ Βαϊνάλντουμ, 70΄ Προμες, 84΄πεν. Γιάνσεν)

Λευκορωσία-Βουλγαρία       2-1
(33΄πεν. Σιβάκοφ, 80΄ Σαβίτσκι - 90΄+1 Κοσταντίνοφ)

Σουηδία-Γαλλία             2-1
(43΄ Ντουρμάζ, 90΄+3 Τοϊβόνεν - 37΄ Ζιρού)

Νορβηγία-Τσεχία            1-1
(55΄πεν. Σόντερλουντ - 36΄ Γκέμπρε Σελασιέ)

Γερμανία-Σαν Μαρίνο        7-0
(11΄ Ντράξλερ, 16΄, 29΄, 85΄ Βάγκνερ, 39΄ Γιουνές, 47΄ Μουστάφι, 72΄ Μπραντ)

4ος όμιλος

Μολδαβία-Γεωργία          11/06

ΕΪΡΕ-Αυστρία              11/06

Σερβία-Ουαλία             11/06

5ος όμιλος

Καζακστάν-Δανία            1-3
(71΄ Κούατ - 27΄ Γιόργκενσεν, 50΄πεν. Έρικσεν, 81΄ Ντόλμπεργκ)

Μαυροβούνιο-Αρμενία        4-1
(2΄ Μπετσιράι, 28΄,54΄,82΄ Γιόβετιτς - 89΄ Κοριιάν)

Πολωνία-Ρουμανία           3-1
(28΄πεν, 57΄,62΄πεν. Λεβαντόφσκι - 77΄ Στάνκου)

6ος όμιλος

Σλοβενία-Μάλτα             2-0
(45΄+2 Ίλιτσιτς, 84΄ Νοβάκοβιτς)

Σκοτία-Αγγλία              2-2
(87΄, 90΄Γκρίφιθς - 70΄ Τσαμπερλέιν, 90΄+3 Κέιν)

Γιβραλτάρ-Κύπρος           1-2
(30΄ Ερνάντες - 10΄αυτ. Τσιπολίνα, 87΄ Σωτηρίου)

9ος όμιλος

Φινλανδία-Ουκρανία        11/06

Ισλανδία-Κροατία          11/06

Κόσοβο-Τουρκία            11/06

* Οι εννέα ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση του ομίλου τους θα προκριθούν στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου.

** Οι οκτώ καλύτερες δεύτερες θα παίξουν αγώνες μπαράζ για να προκριθούν στο Μουντιάλ  άλλες τέσσερις ομάδες.

*** Η προκριματική φάση θα ολοκληρωθεί στις 10 Οκτωβρίου του 2017, ενώ οι αγώνες μπαράζ θα γίνουν το Νοέμβριο του ίδιου έτους.