Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα - Ισοπαλία στην Ξάνθη για ΠΑΟ

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στη Super League για το 2017, καθώς νίκησε στο «Καραϊσκάκη» τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν με τη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοση τους, πήραν τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Μάρκο Μάριν στο 63ο λεπτό και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητών του χειμώνα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρατάχθηκε με τρία σέντερ μπακ και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα. Ναι μεν, οι παίκτες του Τάκη Λεμονή είχαν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, αλλά η υπεροχή τους ήταν φλύαρη, χωρίς φαντασία στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να δημιουργήσει ούτε μια καλή ευκαιρία στην περιοχή του Γιαννίκογλου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο ματς και άρχισε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα στο 50ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για ν' ανοίξει το σκορ. Τότε ο Οτζίτζα πέρασε καταπληκτικά στον Ανσαριφάρντ, αλλά αυτός με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα μόλις άουτ από την εστία του ΠΑΣ.

Οι Πειραιώτες επέμειναν, αλλά η άμυνα έδειχνε ν' αντέχει. Τη λύση έδωσε ο Μάρκο Μάριν στο 63ο λεπτό, όταν με προσωπική ενέργεια και φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξεσήκωσε τους περίπου 25 χιλιάδες θεατές στο «Καραϊσκάκη».

Το γκολ αυτό άνοιξε την άμυνα του ΠΑΣ και οι παίκτες του Ολυμπιακού βρήκαν τους διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα στο 73' ο πρωταθλητής θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, αλλά ο βοηθός διαιτητής δεν είδε πως η μπάλα, μετά από σουτ του Ανσαριφάρντ και την πρόσκρουση της στο οριζόντιο δοκάρι, πέρασε εμφανώς την γραμμή του τέρματος! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Θανάσης Τζήλος, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Ταχτσίδη, Σισέ, Ρομαό - Μπέριο, Λίλα, Κόντε, Μπουκουβάλα.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής)
: Προτό, Ομάρ, Ένχελς, Σισέ (88' Ζιλέ), Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (56' Πάρντο), Οτζίτζα, Μάριν, Φορτούνης, Ανσαριφάρντ (74' Τζούρτζεβιτς).

ΠΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας (83' Βιντάλ), Μπουκουβάλας, Λίλα, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Μανθάτης (88' Νικολιάς), Αποστολόπουλος, Χαλκιαδάκης (78' Μπετρά), Μπέριος.

Κόλλησε στα Πηγάδια ο ΠΑΟ, 1-1 με τη Ξάνθη

Ακόμη κι αν έκανε ίσως το καλύτερο 20λεπτό του στο φετινό πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να πετύχει εκτός έδρας νίκη και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Super League χωρίς «διπλό».

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στην Ξάνθη με τον Αλτμαν στο 18΄ και είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως στο β΄ μέρος οι «ακρίτες» ανέβηκαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 79΄ με τον Γέντρισεκ. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη συμπλήρωσε έξι ματς χωρίς νίκη και βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Βλαχοδήμο να εξουδετερώνει το διαγώνιο σουτ του Λουσέρο. Ο Παναθηναϊκός «προειδοποίησε» στο 13΄ με την κεφαλιά του νεαρού Πίσπα (πρώτη φορά βασικός σε αγώνα πρωταθλήματος) που μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς, και στο 18΄ ο Αλτμαν με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.

Η Ξάνθη έμοιαζε να βρίσκεται σε... τρικυμία και το «τριφύλλι» πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, όμως στο 20΄ η κοντινή κεφαλιά του Αυλωνίτη κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα βγήκε από την εστία του και έσωσε με το πόδι το πλασέ του Αλτμαν, ενώ στο 25΄ είπε «όχι» και στο σουτ του Πίσπα.

Αν και στη συνέχεια «έριξε» τους ρυθμούς του, ο Παναθηναϊκός κράτησε άνετα το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου. Στο β΄ μέρος η Ξάνθη μπήκε σαφώς πιο ορεξάτη και απείλησε με τον Γέντρισεκ στο 50΄, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 60΄ με τον Λουσέρο, που αστόχησε από κοντά.

Τελικά, οι «ακρίτες» έφτασαν στην ισοφάριση στο 79΄, με τον νεοεισελθόντα Φασίδη να κάνει ωραία σέντρα από τα δεξιά και τον Γέντρισεκ να πιάνει την κεφαλιά και να πετυχαίνει το έκτο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Στα τελευταία λεπτά ο Ουζουνίδης έριξε στο ματς τον Χίλιεμαρκ, αλλά ο Σουηδός σπατάλησε δύο μεγάλες ευκαιρίες να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό, καθώς στο 90΄ αστόχησε σε κοντινή προβολή και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Λουσέρο, Μεχία - Αλτμαν, Κουρμπέλης, Χουλτ, Τζανδάρης, Κουλιμπαλί

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μεχία, Φλίσκας, Μελιόπουλος (46΄ Σιλά), Κασάδο, Λισγάρας, Γέντρισεκ (90΄+ Κάστρο), Κίκε (70΄ Φασίδης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Αλτμαν (90΄ Κουντουριώτης), Αυλωνίτης, Λουντ (82΄ Χίλιεμαρκ), Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Πίσπας (78΄ Δώνης), Κουλιμπαλί.

Ο Παναιτωλικός πήρε βαθμό στην Τρίπολη, 0-0 με τον Αστέρα

«Φρένο» στο νικηφόρο σερί πέντε αγώνων του Αστέρα Τρίπολης έβαλε ο Παναιτωλικός, που απέσπασε 0-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Αγρινίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπεχαράνο στο 84΄.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν παρά μία μεγάλη ευκαιρία, όμως το κοντινό σουτ του Καλτσά απομάκρυνε σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Μπεχαράνο.

Ο,τι δεν μπορούσαν να κάνουν στις οργανωμένες επιθέσεις τους οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη, το άγγιξαν σε μία αντεπίθεση στο 57΄, όταν ο Καλτσάς έβγαλε τον Τόνσο μόνο απέναντι στον Κυριακίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έπεσε στα πόδια του Αργεντινού και έσωσε την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου (με εξαίρεση ένα φάουλ του Μάρκος Πάουλο που έδιωξε ο Αθανασιάδης), αλλά η «σφιχτή» αμυντική τακτική τους, τους χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς άντεξαν και στα τελευταία λεπτά παίζοντας με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Μπεχαράνο στο 84΄.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Κίτρινες: Ιγκλέσιας - Μαρκόβσκι, Μύγας, Μπεχαράνο, Τσοκάνης

Κόκκινη: Μπεχαράνο (84΄, 2η κίτρινη)