Πρώτη απώλεια για τη Γιουβέντους

Η Γιουβέντους δεν ξεπέρασε το «σκόπελο» του Μπέργκαμο, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 της Αταλάντα στο «Ατλέτι Ατζούρι ντ΄ Ιτάλια» δέχθηκε στη συνέχεια ισάριθμα γκολ και απέτυχε να κάνει το «7Χ7» στο φετινό καμπιονάτο, με αποτέλεσμα η Νάπολι να μείνει μόνη πρώτη. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε πάντως την ευκαιρία για τους τρεις βαθμούς, αλλά τη σπατάλησε ο Ντιμπάλα, ο οποίος είδε τον Μπερίσα να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στο 84ο λεπτό. Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 4ο όμιλο του Champions League έπαιξε με τους: Μπουφόν, Λιχστάινερ (66΄ Μπαρτσάλι), Ασαμόα, Μπενάτια, Κιελίνι, Ματουιντί, Μπετανκούρ, Μπερναρντέσκι (69΄ Κουαδράδο), Μάντζουκιτς (78΄ Ντόουγκλας Κόστα), Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.

Με εντός έδρας ήττα συνέχισε η Μίλαν τις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα. Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League ηττήθηκε 2-0 από τη Ρόμα στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «ροσονέρι» αγωνίζονταν από το 80ό λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσαλχάνογλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο αρχικό σχήμα της Ρόμα συμπεριλήφθηκε ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 86΄ από τον Ζουάν Ζέσους.

Η Λάτσιο συνέτριψε 6-1 τη Σασουόλο στη Ρώμη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το... λάθος να προηγηθούν, για να ακολουθήσει η «οργισμένη» αντίδραση των «μπιανκοτσελέστι».

Με δύο γκολ του Μπρόζοβιτς η Ίντερ επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της -ουραγού και χωρίς βαθμό- Μπενεβέντο, ενώ η Βερόνα απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Τορίνο από την «γκρανάτα», χάρη σε γκολ στο 89΄ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.