Προβάδισμα πρόκρισης η Μπαρτσελόνα

Συνεχίζει αήττητη την πορεία της και στα νοκ άουτ ματς του Champions League η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» με το γκολ του Γκριεζμάν απέσπασαν ισοπαλία με σκορ, 1-1, από τη Νάπολι στο «Σαν Πάολο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «16» της διοργάνωσης και είναι πλέον, το φαβορί για την πρόκριση στους «8». Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι καθορισμένο για τις 18/03 στο «Καμπ Νόου».

Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, πίεζε πάρα πολύ ψηλά τη Νάπολι, αλλά ήταν ανούσια στην επίθεση χωρίς... υποψία ευκαιρίας στο πρώτο 45λεπτο. Παίζοντας πολύ έξυπνα και με τις γραμμές της πολύ κοντά η μία στην άλλη, η Νάπολι δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να την απειλήσει κι όποτε της δινόταν η ευκαιρία έγβαινε στην αντεπίθεση. Σε μία από αυτές, στο 30ό λεπτό, ο Ντις Μέρτενς «κεραυνοβόλησε» τον Τερ Στέγκεν που έμεινε «στήλη άλατος» στο σουτ του Βέλγου διεθνούς επιθετικού.