«Σεφτέ» για τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας, νίκησε 3-0 την Ξάνθη

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της Ξάνθης με 0-3 στα Πηγάδια, ανεβαίνοντας παράλληλα –έστω και προσωρινά- στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο α’ ημίχρονο με 0-2, χάρη στο αυτογκόλ του Ντε Λούκας στο 25ο λεπτό και του Μακ στο 33’, με τον Κρέσπο να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το τρίτο γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, ο ΠΑΟΚ έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού και παρότι η Ξάνθη επιχείρησε να βρει διέξοδο στην εστία των φιλοξενούμενων εν τούτοις η αμυντική λειτουργία των Θεσσαλονικέων με τον Πασχαλάκη στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα, κράτησε το «μηδέν».

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο (81' Φασίδης), Λισγάρας, Ντε Λούκας (52' Μελιόπουλος), Μεχία, Κίκε (54' Ορφανίδης), Συλά, Γέντρισεκ, Κασάντο.

ΠΑΟΚ: Παχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (70' Μαλεζάς), Βαρέλα, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Ελ Καντουρί (11' Μακ), Πέλκας, Λημνιός, Κουλούρης, Κάνιας (74' Μαουρίτσιο).

Πηγή: in.gr