Σενεγάλη-Αλγερία (22:00) για την κορυφή της Αφρικής

Η ώρα του τελικού στο Κόπα Αφρικα πλησιάζει. Απόψε (22:00), στο διεθνές στάδιο του Καϊρου, η Αλγερία και η Σενεγάλη θα διεκδικήσουν την κορυφαία διοργάνωση της «μαύρης ηπείρου», σ΄ έναν αγώνα που αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Οι δύο ομάδες, βρέθηκαν αντιμέτωπες στην φάση των ομίλων και συγκεκριμένα για την 2η αγωνιστική, στο πλαίσιο του Γ` ομίλου. Οι Αλγερινοί επικράτησαν 1-0 με το γκολ του Μπελαϊλί στο 49ο λεπτό και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση ως πρώτοι και αήττητοι, ενώ οι Σενεγαλέζοι, προκρίθηκαν ως δεύτεροι με δύο νίκες και μία ήττα.

Η Σενεγάλη διαθέτει μεγαλύτερη εμπειρία και ποιότητα, καθώς στην 11αδα της δεσπόζουν οι Κουλιμπαλί, Μανέ, Νιάνγκ, Ντιαγέ και Γκεγέ, ενώ οι Αλγερινοί βασίζουν το παιχνίδι τους στην αμυντική λειτουργία και στις ατομικές ενέργειες του Ριάντ Μαχρές κατά κύριο λόγο και δευτερευόντως του Μπελαϊλί....