Σκαρφάλωσε στη 2η θέση ο Πανιώνιος με «διπλό» στο Αγρίνιο

Ο αριθμός δύο φαίνεται πως είναι τυχερός για τον Πανιώνιο. Οι Νεοσμυρνιώτες «ξύπνησαν» στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισαν με 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την εξ αναβολής 2η αγωνιστική της Super League και έπιασαν, προσωρινά, την Ξάνθη στην 2η θέση! Σκόρερ για τους «κυανέρυθρους» οι Μασούντ (59΄) και Μασούρας (74΄).

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε, βασανιστικά αργά. Ο Πανιώνιος στα πρώτα 20’ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στη συνέχεια ισορρόπησε ο Παναιτωλικός. Οι 22 ποδοσφαιριστές ωστόσο έκαναν πάρα πολλά λάθη, με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι ελάχιστες και φυσικά καμία να μην είναι άξια αναφοράς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ήταν σαφώς πιο πιεστικός κι έδειξε ότι θέλει να πετύχει το γκολ. Στο 56’ μάλιστα έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Κυριακίδης είπε όχι σε τετ α τετ με τον Ανσαριφάντ. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τους Νεοσμυρνιώτες.

Υστερα από εκτέλεση φάουλ ο Τοσκάνης τροφοδότησε τον Μασούντ και αυτός από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Στο 74’ ο Πανιώνιος κλείδωσε τη νίκη και πάλι από στημένη φάση. Υστερα από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έφτασε στον Μασούρα κι αυτός από κοντά έκανε το 0-2.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα και ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη που τον στέλνει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.