«Σκότωσε» τον Βόλο ο Μανούσος

Με «χατ-τρικ» του Γιώργου Μανούσου ο Ατρόμητος έφυγε με τη νίκη από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας, όπου επικράτησε 3-2 του Βόλου για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Η ομάδα του Περιστερίου έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο όταν και προηγήθηκε 3-0 με ισάριθμα τέρματα του Μανούσου στο 8΄ (άστοχη έξοδος του Καραγκιόζη και πλασέ στην κενή εστία), στο 38΄ (με κεφαλιά σε σέντρα του Ντε Πο) και στο 44΄(μετά από εκπληκτική μεταβίβαση του Ραμπέγιο).

Στο 2ο 45λεπτο ο Βόλος μείωσε σε 3-1 με τον Κυζερίδη (πλασέ από μεταβίβαση του Μουνίθ) και στο 68΄ σε 3-2 με σουτ του Τσοκάνη που νίκησε τον Μέγερι.

Ο Μανούσος με το σημερινό «χατ-τρικ» έφθασε τα 14 τέρματα στο πρωτάθλημα, ενώ αξίζει να  αναφερθεί ότι στο 12΄ τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας του Βόλου Καραγκιόζης και αντικαταστάθηκε από τον Γκαραβέλη, ενώ στο 58' αποβλήθηκε ο προπονητής των γηπεδούχων Στέφανος Ξηροφώτος. Στο 88΄ ο Ντε Πο του Ατρομήτου πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο με στόχο να κερδίσει πέναλτι (αρχικά το υπέδειξε ο διαιτητής, αλλά στη συνέχεια με τη βοήθεια του VAR άλλαξε απόφαση) και οι Περιστεριώτες έμειναν με 10 παίκτες.

Διαιτητής: Γιώργιος Τάσσης (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Τσοκάνης, Γκουαροτσένα - Μανούσος, Κατράνης

Κόκκινες κάρτες: Ντε Πο (2 κίτρινες)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βόλος: Καραγκιόζης (12΄ Γκαραβέλης), Φεράρι, Μήτογλου, Διαμαντής, Λύρατζης Τσοκάνης, Μαξ, Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Γέντρισεκ, Κυζιρίδης (53΄ Ζοάο).

Ατρόμητος: Μέγερι, Γκάλο (60΄ Κιβρακίδης), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Ντε Πο, Ραμπέγιο (71΄ Γιακουμάκης), Ανδρούτσος (88΄ Στρούγγης), Μανούσος (71΄ Ούμπιδες).