Στάση... Λαύριο

Ο συνδυασμός πιεστικής άμυνας και πολυφωνίας στην επίθεση οδήγησε το Λαύριο σε μία μεγάλη νίκη απέναντι στην αήττητη -μέχρι το βράδυ της Κυριακής (27/12)- στην Basket League, ΑΕΚ (78-70).

Mόνο μία φορά προσπέρασε η ΑΕΚ (32-33), αφού ένας Γιανίκ Μορέιρα (30π., 8ρ.) δεν μπορούσε να φέρει την... Άνοιξη απέναντι στην «καυτή» τριάδα των Κάρτερ (19π.), Μουράτου (15π.) και Κόζι (13π.).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πανηγύρισε μια 5η σερί νίκη (5-3) βάζοντας τέλος στο σερί των 21 διαδοχικών νικών της ΑΕΚ στην Basket League, μετά από 428 ημέρες και συγκεκριμένα από τις 27 Οκτωβρίου 2019.

Οι παίκτες του Σερέλη είχαν διάθεση, ενέργεια, πάλεψαν για 40 λεπτά και πέτυχαν μεγάλα σουτ όταν η ΑΕΚ έκανε μια απέλπιδα, όπως αποδείχτηκε προσπάθεια, για ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο. Η Ένωση, όμως δεν ήταν αποτελεσματική στην άμυνα, την ώρα που οι περισσότεροι παίκτες της είχαν «χαμηλή πτήση» και επιθετικά.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Λαυρίου πραγματοποίησε ο Νίκος Περσίδης πετυχαίνοντας 4 πόντους. Με σημαντικές απουσίες αγωνίστηκαν οι «κιτρινόμαυροι».

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 58-54, 78-70

Έναν «καυτό» Τάισον Κάρτερ αντιμετώπισαν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου στην 1η περίοδο, τον οποίον απέτυχαν να... σταματήσουν. Ο Αμερικανός του Λαυρίου πέτυχε διαδοχικούς πόντους και οδήγησε τους γηπεδούχους στο +9, 19-10 και 20-11. Λάνγκφορντ και Μορέιρα ήταν οι βασικοί σκόρερ της Ένωσης στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον τελευταίο να διαμορφώνει και το σκορ στο 10ο λεπτό, 20-13, με λέι απ.

Ο Γιανίκ Μορέιρα αποφάσισε να βγάλει... μόνος του από τη δύσκολη θέση την ΑΕΚ πετυχαίνοντας τους 10 πρώτους πόντους των «κιτρινόμαυρων» στη 2η περίοδο, για το 25-23. Αν και ο Ρογκαβόπουλος μείωσε και στον πόντο, με 1/2 βολές, 25-24, ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε 4 σερί πόντους, ο Κάρτερ ευστόχησε σε τρίποντο και το Λαύριο παρέμενε μπροστά στο σκορ, 32-30. Το τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη έθεσε σε πρωτοπορία την Ένωση, 32-33, όμως η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη (3 το Λαύρι, 7 οι «κιτρινόμαυροι» στο α΄ μέρος). Το Λαύριο πίεζε στην άμυνα, έκλεβε μπάλες και είχε πολυφωνία στην επίθεση, την ώρα που ο Γιανίκ Μορέιρα έπαιζε... μόνος του από πλευράς «κιτρινόμαυρων». Ο Αγκολέζος σέντερ μετρούσε 20 πόντους, όταν ήρθε η ώρα να πάνε στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο οι δύο ομάδες, αλλά η ομάδα του βρισκόταν πίσω στο σκορ, 38-35. Στον αντίποδα, για το Λαύριο, ο Κάρτερ είχε 12 πόντους, ο Μουράτος 10 με 4 ασίστ και ο Ντιαλό 8 και 6 ριμπάουντ.

Παρά την προσπάθεια για ανατροπή, η ΑΕΚ κυνηγούσε καθ' όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου τα... έσπαγαν έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Από 1/7 τρίποντα στο α΄ μέρος, στο 30ο λεπτό είχαν 2/11! Και ήταν με τρίποντο του Ντέιβις που το Λαύριο ξέφυγε με +6, 47-41. Κάθε φορά που οι «κιτρινόμαυροι» γινόντουσαν απειλητικοί (47-44), η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε αυτό που έπρεπε να για απομακρυνθεί... πότε με τον Μουράτο και πότε με τον Κόζι. Με το σκορ στο 58-52, ο Νίκος Γκίκας μείωσε σε 58-54, στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Τα τρίποντα από Γερομιχαλό και Μουράτο (69-60) έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη, στις αρχές της 4ης περιόδου. Με τους Ντιαλό (Λαύριο) και Γκίκα (ΑΕΚ) να αποβάλλονται με 5 φάουλ, ο Μορέιρα μείωσε σε 71-65. Ακολούθησε, όμως τρίποντο του Κάρτερ, ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό, 78-70.

Διαιτητές: Σχινάς, Συμεωνίδης, Μαλαμάς

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Kάρτερ 19 (3), Έβανς 8, Μουράτος 15 (1), Ντιαλό 8, Ντέιβις 5 (1), Κόζι 13 (2), Σάβιτζ 3, Περσίδης 4, Γερομιχαλός 3 (1), Μαστρογιαννόπουλος

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος, Ζήσης, Μαυροειδής 2, Μορέιρα 30, Ματσιούλις 9 (1), Κατσίβελης 4 (1), Γκίκας 4, Μωραίτης, Ρογκαβόπουλος 1, Κίνγκσλεϊ