Στη φάση των «16» - Με το ένα πόδι στους «8» η Γιουβέντους, μίνι προβάδισμα η Σεβίλη

Δύο αλλαγές του Μαξ Αλέγκρι έκριναν τον αγώνα στο «Ντραγκάο» κι έδωσαν τη νίκη στη Γιουβέντους με 2-0 απέναντι στην Πόρτο, καθιστώντας τη ρεβάνς της 14ης Μαρτίου στο Τορίνο τυπική διαδικασία.

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους «8» της διοργάνωσης έκανε η Σεβίλη, η οποία νίκησε με 2-1 την Λέστερ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «16» της διοργάνωσης.

Ας δούμε αναλυτικά:

Σαβίλη – Λέστερ 2-1

Το γκολ του Τζέιμι Βάρντι στο 73΄ (το πρώτο του στο Champions League) ίσως να παίξει καθοριστικό ρόλο στη ρεβάνς του «Κινγκ Πάουερ», που είναι προγραμματισμένη για τις 14 Μαρτίου.

Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με 2-0, χάρις στα τέρματα των Σαράμπια (25΄) και Κορέα (62΄), είχαν χαμένο πέναλτι με τον τελευταίο στο 13΄ (απόκρουσε ο Σμάιχελ) κι έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Διαιτητής: Κλεμέντ Τιρπέν (Γαλλία)
Κίτρινες: Εσκουδέρο, Καρίκο

ΣΕΒΙΛΗ (Χόρχε Σαμπάολι): Ρίκο, Φερέιρα, Νασρί, Κορέα (63΄ Ιμπόρα), Ενζονζί, Γιόβετιτς, Σαράμπια, Εσκουδέρο, Βιτόλο, Ραμί, Λενγκλέ (55΄ Καρίκο)

ΛΕΣΤΕΡ (Κλαούντιο Ρανιέρι): Σμάιχελ, Ντρινκγουότερ, Μόργκαν, Χουτ, Μούσα (58΄ Γκρέι), Βάρντι, Ολμπράιτον (88΄ Αμαρτέι), Σίμπσον, Εντιντί, Μαχρέζ, Φουχς

Πόρτο – Γιουβέντους 0-2

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας έπαιξε με τον αέρα της καλύτερης ομάδας, ήταν ανώτερη και είχε ευκαιρίες, όμως η βλακώδης αποβολή του Άλεξ Τέγες στο 27ο λεπτό, όταν δέχθηκε δύο κίτρινες σε ένα λεπτό (!) για ισάριθμα σκληρά μαρκαρίσματα (σε Κουαδράδο και Λιχστάινερ), άλλαξε τις ισορροπίες.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα οι «Δράκοι» οπισθοχώρησαν και η «βέκια σινιόρα» βρέθηκε συνεχώς στην επίθεση. Στο 39΄ ο Κασίγιας έκανε φανταστική επέμβαση σε σουτ του Ιγκουαΐν, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η βολίδα του Ντιμπάλα βρήκε με πάταγο το αριστερό δοκάρι της Πόρτο.

Στο 47΄ ακυρώθηκε (καθ΄ υπόδειξη του βοηθού) κανονικό γκολ του Ντιμπάλα, στο 66΄ τεχνικό σουτ του Ιγκουαΐν έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 72΄ ο νεαρός Κροάτης Μάρκο Πιάτσα, που είχε μπει στο παιχνίδι πέντε λεπτά νωρίτερα, άνοιξε το σκορ.

Πριν η Πόρτο συνέλθει η Γιουβέντους διπλασίασε, καθώς στο 74΄ ο Ντάνι Άλβες, που είχε αντικαταστήσει τον Λιχστάινερ δευτερόλεπτα πριν, σκόραρε στην πρώτη επαφή του με την μπάλα! Αν έχεις τύχη διάβαινε δηλαδή...

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 27΄ Τέγες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τέγες, Περέιρα, Ερέρα - Λιχτστάινερ

Οι ενδεκάδες:

ΠΟΡΤΟ (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Κασίγιας, Περέιρα, Μαρκάνο, Τέλες, Φελίπε, Ντανίλο, Μπραχίμι (73΄ Γιότα), Νέβες (61΄ Κορόνα), Ερέρα, Αντρέ Σίλβα (30΄ Λαγιούν), Σοάρες

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Λιχτστάινερ (73΄ Ντάνι Άλβες), Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Κουαδράδο (67΄ Πιάτσα), Ντιμπάλα (86΄ Μαρκίζιο), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν

Στους πρώτους αγώνες της φάσης των «16» του Champions League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ντόρτμουντ(Γερμανία) 1-0
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 4-0
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Αρσεναλ (Αγγλία) 5-1
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Νάπολι (Ιταλία) 3-1
Λεβερκούζεν(Γερμανία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 2-4
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)-Μονακό (Γαλλία) 5-3
Πόρτο (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Ιταλία) 0-2
Σεβίλλη (Ισπανία)-Λέστερ (Αγγλία) 2-1

*Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 7,8,14 και 15 Μαρτίου.