Στην Primera Division... - Ήττα της Ρεάλ με ανατροπή από τη νεοφώτιστη Χιρόνα

Στην Καταλονία και τη μεσαιωνική πόλη της Χιρόνα φαίνεται πως τελείωσε πρόωρα το όνειρο της Ρεάλ για ανάκτηση του τίτλου της πρωταθλήτριας Ισπανίας. Η νεοφώτιστη Χιρόνα νίκησε 2-1 με ανατροπή τη «βασίλισσα» η οποία βρίσκεται οκτώ βαθμούς πίσω από τη Μπαρτσελόνα με τη συμπλήρωση των πρώτων δέκα αγώνων στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η διαφορά δεν είναι απαγορευτική, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για κολοσσούς όπως η Ρεάλ, όμως η δυναμική που έχει αναπτυχθεί τους τελευταίους δύο μήνες καθιστά πολύ δύσκολο, έως απίθανο, να καλυφθεί το χάσμα από την εκπληκτική «Μπάρτσα» του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Η Χετάφε αναδείχθηκε νικήτρια στο πρώτο  παιχνίδι της ισπανικής Liga, επικρατώντας με σπουδαία ανατροπή 2-1 της Σοσιεδάδ στο «Αλφόνσο Πέρεθ».

Οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μίκελ Οϊαρθάμπαλ και το κρατούσαν ως το 78΄, αλλά η πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο έφερε αρχικά την ισοφάριση με τον Άνχελ Ροντρίγκεθ και, εν τέλει, τη νίκη με το πέναλτι του Χόρχε Μολίνα στο 85ο λεπτό.

Μια πολύτιμη νίκη για τη Χετάφε, που ξεκόλλησε από τους 9 βαθμούς και απομακρύνθηκε αρκετά από τις «επικίνδυνες» θέσεις, ενώ η Σοσιεδάδ έμεινε στους 14.

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Εϊμπάρ και Λεβάντε.