Άστερας Τρίπολης - ΠΑΣ Λαμία (1-3 Τελικό)

Ξεκίνησε ο αγώνας στο "Θ. Κολοκοτρώνης" της Τρίπολης όπου ο ΠΑΣ Λαμία θα προσπαθήσει να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League κόντρα στον τοπικό Αστέρα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μαντιντά, Ισνάλντο, Καλτσάς, Μανιάς

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βάντερσον, Κουκόλης, Ακόστα, Πίτι.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

6' 0-1 η Λαμία στην πρώτη της καλή ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ και η άμυνα των γηπεδούχων δεν έδιωξε καλά με τον Όμο να κάνει την προβολή και να ανοίγει το σκορ.

11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης να ισοφαρίσει στο παιχνίδι, αλλά η κεφαλιά του Καλτσά, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου με τη μπάλα να καταλήγει άουτ στη συνέχεια.

24' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μουνάφο μπαίνει από τα δεξιά, γυρίζει προς το κέντρο και ο Κουκόλης απομακρύνει.

26' 0-2 η Λαμία. Εκπληκτική αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους με τον Βασιλαντωνόπουλο να κάνει την κούρσα από τα δεξιά, να δείνει στον Πίτι και ο Ισπανός με δεύτερη προσπάθεια διπλασίασε τα τέρματα της φθιωτικής ομάδας.

29' Ευκαιρία για τον Αστέρα να μειώσει όταν ο Μανιάς βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο κι ο τερματοφύλακας των Φθιωτών, απέκρουσε.

32' Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ισνάλντο, ο Ιγκλέσιας έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

44΄Σουτ του Ισνάλντο για τους Αρκάδες, η μπάλα μόλις δίπλα από τη συμβολή των δοκών του Παπαδόπουλου.

45+2' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα, στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου. Ο Πίτι εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Βασιλαντωνόπουλος έπιασε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα αφού βρήκε στον Τριανταφυλλόπουλο, βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη, ο οποίος κατάφερε να μπλοκάρει.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

55' Σέντρα του Μάσα, για τον Αστέρα, η μπάλα βρήκε στον Καλτσά και ο Παπαδόπουλος έδιωξε ενστικτωδώς, κρατώντας το 0-2 για τη Λαμία!

66' Καλή στιγμή για τον Αστέρα, με τον Καλτσά να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

81' 0-3 για τη Λαμία! Ο Βάντερσον με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ με το αριστερό, λίγο έξω από την περιοχή, πέτυχε το τρίτο γκολ της φθιωτικής ομάδας!

89' 1-3 για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ για τους γηπεδούχους με τον Πασαλίδη, να παίρνει μόνος του την κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας της Λαμίας και να μειώνει σε 1-3 για την αρκαδική ομάδα.

90+3' Τέλος του παιχνιδιού. Η Λαμία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στη Super League.

Γράφει ο Ζαχαρίας Πράπας Συντ/χος Εκπαιδευτικός   Με πρωτοβουλία του καθηγητή του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κου Κοτρογιάννη Δημητρίου – υπεύθυνου σχετικού μαθήματος...