Στο 0-0 έμεινε η Εθνική Ελλάδος κόντρα στην Νιγηρία

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της Εθνική πραγματοποίησε καλή εμφάνιση απέναντι στη Νιγηρία με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ. Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Φετφατζίδης ενώ ο Σάντος είδε τον Μόρα να είναι σταθερός και σωστός στις επεμβάσεις του. Καλή εμφάνιση και από τον Κονέ. Γενικότερα μέσα από αυτό το ματς φάνηκε πως η ομάδα έχει παίκτες στον πάγκο της οι οποίοι μπορούν να συμβάλουν σημαντικά.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ελλάδα δεν είχε την κατοχή, σε αντίθεση με τη Νιγηρία, ωστόσο έδειξε καλά στοιχεία στον αμυντικό κι επιθετικό τομέα, παρά τις αρκετές αλλαγές που είχε στη σύνθεσή της σε σχέση με το φιλικό στην Πορτογαλία. Η Εθνική μας είχε κάποιες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, με πιο σημαντική αυτή του 28ου λεπτού, όταν ο Φετφατζίδης πέρασε δυο αμυντικούς με ωραία ενέργεια, αλλά ο Ενιάμα μπλόκαρε το σουτ. Το 0-0 ήταν το σκορ, με το οποίο μπήκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε να έχει τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, κάτι που μπορεί να δικαιολογηθεί από τις αρκετές αλλαγές και την κόπωση. Ωστόσο, θα μπορούσε να είχε κάνει το 1-0 στην εκπληκτική αντεπίθεση του 83ου λεπτού, η οποία προήλθε από εξαιρετική μπαλιά του Τζιόλη προς τον Μήτρογλου και εξουδετερώθηκε από τον Βίνσεντ Ενιεάμα. Το τελικό 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, ωστόσο με τέτοιες εμφανίσεις το γκολ για την Ελλάδα είναι θέμα χρόνου.

Ελλάδα: Γλύκος (46' Καπίνο), Βύντρα, Τζαβέλλας, Μόρας, Μανωλάς, Σάμαρης (63' Τζιόλης), Καραγκούνης (46' Κονέ), Ταχτσίδης, Φετφατζίδης (74' Σαμαράς), Γκέκας (63' Μήτρογλου), Χριστοδουλόπουλος (80' Σακπιγγίδης).

Νιγηρία: Ενιεάμα, Άμπροουζ, Ομποαμπόνα (46' Γιόμπο), Ομέρουο, Ετσιετζίλε (41' Οντουνλάμι), Ονάζι, Μίκελ, Μούσα (46' Ουτσέμπο), Μόουζες, Οντεμβίγκι, Εμενίκε (77' Νουόφορ).