Στο φινάλε «ξέσπασε» η Τότεναμ

Τα... χρειάστηκε η Τότεναμ κόντρα στη Γουίκομπ για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας (4ος γύρος), αλλά πήρε εντέλει τη νίκη με 4-1 -σκοράροντας τρεις φορές από το 86' κι έπειτα- και προκρίθηκε στους «16» του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει την Έβερτον.

Η τελευταία στο πρωτάθλημα της Championship (δεύτερη κατηγορία) Γουίκομπ, προηγήθηκε στο 25' με το γκολ του Ονιεντίνμα, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από ασίστ του Λούκας. Στο δεύτερο 45λεπτο οι «σπερς» έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, όμως βρήκαν τις λύσεις στο φινάλε με τα τέρματα των Γουίνκς (86') και Εντομπελέ (88', 90'+3').

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32» στο κύπελλο Αγγλίας και τα ζευγάρια στη φάση των «16» έχουν ως εξής: