Στο Κύπελλο Ελλάδος - Καθάρισε την πρόκριση ο ΠΑΟ, ανοιχτοί λογαριασμοί για ΟΣΦΠ

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε από τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών την υπόθεση πρόκριση απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, του οποίου επικράτησε εύκολα με 4-0. Έτσι, η ρεβάνς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» αναμένεται να αποτελέσει τυπική διαδικασία. Ανοιχτοί λογαριασμοί για τον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο, που έμειναν στο 0-0 στο «Γ.Καραϊσκάκης».

Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 4-0

Από το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» (ουσιαστικά) την υπόθεση πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι» συνέτριψαν με 4-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Ο Ρέις στο 6΄, ο Κλωναρίδης στο 32΄, ο Βιγιαφάνιες στο 61΄ και ο Εμποκού (πέναλτι) στο 68΄ ήταν οι σκόρερ του «τριφυλλιού».

Με δύο πολύ καλές εμφανίσεις οριστικά συμπεράσματα δεν εξάγονται, ωστόσο, αυτό που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί είναι ότι ο Παναθηναϊκός αρχίζει να γίνεται... ομάδα. Που ξέρει τι ζητάει στο γήπεδο, οργανωμένη σε όλες τις γραμμές της, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο από τις πτέρυγες, αλλά και από τον άξονα και στο συγκεκριμένο ματς άκρως αποτελεσματική.

Κάτι περισσότερο από 2 μήνες χρειάστηκε ο Μαρίνος Ουζουνίδης για να βρει τον τρόπο να «συμμαζέψει» τα πράγματα και να φτιάξει μια ομάδα που ξέρει τι ζητάει στο γήπεδο, με παίκτες που πριν από λίγο καιρό «περπατούσαν» (Εμποκού, Ρέις) και, πλέον, αποδίδουν εντελώς διαφορετικά. Παίζοντας με τη μπάλα κάτω από την αρχή μέχρι το τέλος ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στο 4-0 με τον Αστέρα, χωρίς, μάλιστα, να σκοράρει ο Μάρκους Μπεργκ, που έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να προσθέσει το όνομά του στους σκόρερ του πρώτου προημιτελικού.

Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι «πράσινοι». Ο Ρέις στο 6΄ δε συνατό σουτ και τη βοήθεια του Δημούτσου (η μπάλα χτύπησε στο μέσο των Αρκάδων κι άλλαξε πορεία) άνοιξε το σκορ, ενώ στο 32΄ ο Κλωναρίδης με σουτ από την περιοχή «έγραψε» το 2-0. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων «σφραγίστηκε» με άλλα δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Αρχικά στο 61΄ με το καταπληκτικό τελείωμα του Βιγιαφάνιες κι επτά λεπτά αργότερα με το πέναλτι του Εμποκού (το κέρδισε ο ίδιος όταν ανατράπηκε από τον Ντοναρούμα). Πριν και μετά το γκολ του Αφρικανού ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης σταμάτησε σε δύο τετ-α-τετ τον Μπεργκ. Δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν έχασαν οι φιλοξενούμενοι.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία στο ματς για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου χάθηκε στο 67΄, με τον Ιωαννίδη να μη μπορεί να πλασάρει τον Βλαχοδήμο, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90΄ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι με βολέ από το ύψος της περιοχής.

Διαιτητής: Δ.Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: Ρέις - Τσιλιανίδης, Δημούτσος, Τσουκαλάς, Ντοναρούμα, Γκάιτουτσικ

Κόκκινες: 85΄ Γκάιτουτσικ (δεύτερη κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ.Ουζουνίδης): Ο.Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέδο (82΄ Ευαγγέλου), Κουτρουμπής, Χουλτ, Ρέις (77΄ Λουντ), Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης (62΄ Χατζηγιοβάνης), Μπεργκ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δ.Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Βιτάλι, Σελίν, Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος (73΄ Ιγκλέσιας), Καλτσάς (55΄ Ιωαννίδης), Κώτσιρας, Τσιλιανίδης (70΄ Μπαστιάνος), Μάσα, Μανιάς

Ολυμπιακός - Ατρόμητος 0-0

Ανοιχτούς λογιαριασμός άφησε ο Ολυμπιακός, ενόψει της ρεβάνς στο Περιστέρι, καθώς στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, έμεινε στο 0-0 με τον Ατρόμητο στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν για πρώτη φορά στον πάγκο τους τον Σα Πίντο και το ματς εξελίχθηκε σε «χορό» χαμένων ευκαιριών και για τις δύο ομάδες.

Με πολλά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή του ο Ολυμπιακός, έδειξε διάθεση για κάτι καλό και είχε κάποιες ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Καρντόσο στο 24', αλλά και το σουτ του Αρανσιφάρντ στο 35', που εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Γκορμπούνοφ. Όμως παρουσίασε και πάλι τα γνωστά κενά στον ανασταλτικό τομέα. Έτσι, μετά το 20λεπτο που ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι, βρήκε διαδρόμους στις αντεπιθέσεις του και δημιιούργησε κι αυτός τις δικές του φάσεις, όπως αυτή στο 28', που ο Πλατέλλας από εξαιρετική θέση πλάσαρε εντελώς άστοχα.

Το ίδιο ανοιχτά συνεχίστηκε και το β' ημίχρονο, με ρυθμό και με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει, όμως ειδικά οι γηπεδούχοι εμφανίζονταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια και το γκολ δεν ερχόταν. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Μπέντο πέρασε Σεμπά και Φορτούνη και η πίεση μεγάλωσε. Ωστόσο, την πολύ μεγάλη ευκαιρία την είχε ο Ατρόμητος, όταν στο 83' ο Νικολάου έκανε τραγικό λάθος, ο Κιβρακίδης πήρε την μπάλα και τη γύρισε στον Λε Ταλέκ, που εντελώς μόνος του την έστειλε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο νεοεισελθών Ιντέγε, επίσης μόνος του, αστόχησε στην κεφαλιά του.

Το 0-0 παρέμεινε, όπως και πριν από τρία χρόνια, που πάλι οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στο Κύπελλο. Τότε ο Ολυμπιακός προκρίθηκε με το εκτός έδρας γκολ στο 1-1 του Περιστερίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαπέτρου (Αθήνας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φιγκέιρας - Μπάγκα, Πλατέλλας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Σισοκό, Βιάνα, Νικολάου, Ρέτσος, Ανδρούτσος, Μανθάτης (61' Σεμπά), Μάρτινς (66' Φορτούνης), Ανσαριφάρντ, Καρντόσο (80' Ινγέγε).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης (80' Παντελιάδης), Μπάγκα, Ούμπιντες, Πλατέλλας, Τόνσο (85' Νάτσος), Λημνιός (69' Κυριακίδης), Λε Ταλέκ.

* Πριν την έναρξη του αγώνα, τα μάτριξ του γηπέδου πρόβαλαν ένα βίντεο στη μνήμη των 21 νεκρών της Θύρας 7, οι παίκτες των δύο ομάδων κατέθεσαν λουλούδια στο μνημείο και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

* Ο Αριέλ Ιμπαγάσα ανέλεβε τη θέση του γενικού αρχηγού της ομάδας Νέων του Συλλόγου.