Στο «ρελαντί» η Γαλλία με Καζακστάν

Η Γαλλία δεν χρειάστηκε να φορτσάρει απέναντι στο Καζακστάν, του οποίου επιβλήθηκε με 2-0 στην Αστάνα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2022 (4ος όμιλος).

Η ομάδα του Ντινιέ Ντεσάμπ πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, με αποκορύφωμα το πέναλτι που έχασε ο Κιλιάν Μπαπέ (απέκρουσε ο Αλεξάντρ Μόκιν), στο 75ο λεπτό.

Το σκορ στην «Αστάνα Αρένα» άνοιξε στο 20΄ ο Ουσμάν Ντεμπελέ και διαμορφώθηκε από τα... φίλια πυρά του Σεργκέι Μάλι στο τέρμα της ομάδας του, στο 44΄.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, που είχε ξεκινήσει με εντός έδρας ισοπαλία (1-1) απέναντι σε μια άλλη ομάδα της ανατολικής Ευρώπης, την Ουκρανία, έφτασε στους 4 βαθμούς έναντι ενός των Φινλανδίας, Ουκρανίας και Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, με παιχνίδι περισσότερο.