Στους «4» ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος συμπλήρωσε την τελική τετράδα των πλέι-οφ στην Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, καθώς στον τρίτο και αποφασιστικό προημιτελικό επικράτησε 14-9 του ΠΑΟΚ στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης και έκανε το 2-1 στις νίκες. Οι «κυανέρυθροι» πήραν από την αρχή το προβάδισμα και προηγήθηκαν 7-4 στο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο ο «Δικέφαλος του βορρά» έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κράτησε «άσφαιρους» τους γηπεδούχους και μείωσε σε 7-6. Τελικά, τα... βαριά όπλα του Πανιωνίου «μίλησαν» στην κρίσιμη στιγμή, με τους Μοσκόφ και Δήμου να δίνουν το έναυσμα για ένα σερί 4-0, με το οποίο η ομάδα του Κώστα Δήμου «κλείδωσε» τη νίκη.

Οι «κυανέρυθροι» εξασφάλισαν το ευρωπαϊκό εισιτήριο και πλέον θα αντιμετωπίσουν -με μειονέκτημα έδρας- τη Βουλιαγμένη στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει για τις θέσεις 5-8, όπου θα παίξει (επίσης με μειονέκτημα έδρας) με τον Εθνικό.