Στραβοπάτησε η Άρσεναλ στο «American Express»

Πολύτιμους βαθμούς, στη μάχη που δίνει για να βγει στην Ευρώπη, έχασε η Άρσεναλ στον εκτός έδρας αγώνα της με την Μπράιτον για την 30ή ημέρα του αγγλικού πρωταθλήματος, από την οποία ηττήθηκε με 1-2.

Οι «κανονιέρηδες», χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αποστολή, προηγήθηκαν στο 68΄ με τον Πέπε, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 75΄ με τον Ντανκ και να φθάσουν στη νίκη με τέρμα του Γάλλου Μοπάι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Άρσεναλ βρίσκεται στην 9η θέση με 41 βαθμούς έκανε ένα ακόμη βήμα παραμονής στην κατηγορία, αφού είναι 15η με 32 βαθμούς.

Πλήγμα αποτέλεσε για την Άρσεναλ ο σοβαρός τραυματισμός του τερματοφύλακα Μπερντ Λένο, ο οποίος συγκρούστηκε στον αέρα με τον επιθετικό της Μπράιτον, Νιλ Μοπάι και αποχώρησε με φορείο.

Σε ματς που έγινε νωρίτερα, η Γουότφορντ κατάφερε να αποφύγει στις καθυστερήσεις την ήττα στην έδρα της από τη Λέστερ και να διατηρήσει τις ελπίδες της παραμονή στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι, που έχουν στόχο την έξοδο στο Champions League, προηγήθηκαν στο 90΄ με τον Τσίλγουελ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντόουσον.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ