Super League: Επιβλητικός ο Παναιτωλικός, 2-0 τον Ατρόμητο

Την πρώτη του νίκη μετά από δύο απανωτές ήττες (Πανιώνιο και ΠΑΟΚ) πανηγύρισε στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός με το 2-0 επί του Ατρόμητου. Το γκολ του Μάρκο Μαρκόφσκι στο 12΄ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, που «σφράγισαν» τη νίκη τους στο 76΄ με τον Μουνιός.

Το σερί των αποτυχημένων αποτελεσμάτων αυξήθηκε για τους Περιστεριώτες, που πλέον έφτασαν τις 3 ήττες και 2 ισοπαλίες στην τελευταία πεντάδα αγώνων. Πλησιάζει ένας μήνας που η αθηναϊκή ομάδα «γεύτηκε» για τελευταία φορά τη νίκη, με το 2-0 επί του Λεβαδειακού στις 7 Ιανουαρίου στο Περιστέρι. Εάν, μάλιστα, δεν ήταν σε εξαιρετική μέρα ο Γκορμπούνοφ στο Αγρίνιο, τότε το πιθανότερο είναι πως θα είχε δεχτεί πολλά γκολ.

Με το «τρίποντο» αυτό (το πρώτο του Χάβου από τότε που ανέλαβε την ομάδα μετά την ήττα στη Νέα Σμύρνη) ο Παναιτωλικός πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα κι έφτασε στους 22 βαθμούς, έναν λιγότερο από το σημερινό του αντίπαλο.

Με δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες ξεκίνησε το ματς για τον Παναιτωλικό κι αν δεν ήταν ο Γκορμπούνοφ σε σωστή θέση τότε οι γηπεδούχοι θα είχαν προηγηθεί σίγουρα. Στο 5΄ το βολέ του Ρόσα έξω από την περιοχή ανάγκασε τον τερματοφύλακα των «κυανόλευκων» να διώξει όσο χρειαζόταν τη μπάλα για να καταλήξει στο δεξί δοκάρι, ενώ στο 9΄ εκτινάχθηκε και απομάκρυνε την κεφαλιά του Κλέσιο.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων απέδωσε στο 12΄. Από τη σέντρα του Ρόσα, ο Μαρκόφσκι με καρφωτή κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Λευκορώσο γκολκίπερ και με τον τρόπο αυτό άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό. Η άμυνα των φιλοξενούμενων συνέχισε να «μπάζει» και στο 20΄ πάλι ο Γκορμπούνοφ είπε «όχι» στο σουτ του Μάρκο Πάουλο, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μαρκόφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει 2 τα προσωπικά του γκολ.

Η είσοδος του Τόνσο στο δεύτερο μέρος αντί του Κυριακίδη έκανε πιο επιθετικό τον Ατρόμητο, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του. Τεράστια διπλή ευκαιρία έχασε η ομάδα του Χάβου στο 62΄ με τον Μύγα. Αρχικά η κεφαλιά που έπιασε εξ επαφής ανάγκασε τον Γκορμπούνοφ στην απόκρουση του αγώνα, ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά το βολέ του Μύγα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Όση τύχη δεν είχε στα 75 λεπτά ο Παναιτωλικός τη βρήκε ένα λεπτό μετά, όταν ο Μουνιός που είχε μπει στο ματς τέσσερα λεπτά νωρίτερα εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κοντοέ κι αφού πέρασε τον Γκορμπούνοφ «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους Αγρινιώτες.

Διαιτητής: Στ.Μάνταλος

Κίτρινες: Τόνσο, Λημνιός

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Ρότσα, Κούσας, Χαντάκιας, Μάκος, Πάουλο, Κλέσιο (72΄ Μουνιός), Λόπες (68΄ Κουτρουμάνος), Ρόσα, Μαρκόφσκι (81΄ Παπαδόπουλος)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γ.Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Φυτανίδης, Κοντοές (78΄ Ζησόπουλος), Παντελιάδης, Κυριακίδης (46΄ Τόνσο), Μπάγκα, Πλατέλλας (64΄ Νταουντά), Λημνιός, Ούμπιδες, Κιβρακίδης, Λε Ταλέκ