Super League: Μία νίκη μακριά από τον τίτλο ο Ολυμπιακός, φωτιά στη μάχη για την παραμονή

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση και αυτού του πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος την 27η αγωνιστική της Super League πέρασε νικηφόρα 2-0 από την Κέρκυρα και πλέον θέλει μια νίκη για να στεφθεί και φέτος πρωταθλητής. Τα γκολ πέτυχαν ο Φορτούνης στο 20' και και ο Μάριν στο 78'.

Το α' ημίχρονο ήταν ένας διαρκής μονόλογος του Ολυμπιακού και -χωρίς υπερβολή- το ματς παίχθηκε στο μισό γήπεδο. Με τον Καρντόσο αντί του Ανσαριφάρντ στο αρχικό σχήμα, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν από την αρχή τους γηπεδούχους και έφτασαν στο γκολ με τη συμπλήρωση του 20λεπτου, όταν από ενέργεια του Σεμπά, ο Φορτούνης βρέθηκε απέναντι από τον Κουτζαβασίλη, τον απέφυγε κι έκανε το 1-0. Στο 28' ο σκόρερ είχε και σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 37' ο Μάριν στη μικρή περιοχή, δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και στο 43' η κεφαλιά από κοντά του Καμπιάσο, εξουδετερώθηκε με δυσκολία από τον τερματοφύλακα του ΑΟΚ. Έτσι παρέμεινε το 1-0 στο ημίχρονο.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε κάπως, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είχε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Όμως δεν έφτανε στην αντίπαλη περιοχή με την ίδια ευκολία και απλώς επιχειρούσε κάποια μακρινά σουτ, όπως του Καρντόσο στο 57'. Η Κέρκυρα ανέβηκε λίγο και σε μια περίπτωση (67') απείλησε, όταν ο Τουράμ ελίχθηκε και πλάσαρε με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.

Τελικά, η λύση ήρθε πάλι από τον Μάριν, ο οποίος στο 78' πήρε την ασίστ από τον Ανσαριφάρντ (είχε περάσει στη θέση του «άσφαιρου» και πάλι Καρντόσο), πλάσαρε τεχνικά τον Κουτζαβασίλη κι έκανε το 0-2. Ουσιαστικά εκεί έληξε το ματς, αφού στα επόμενα λεπτά το μοναδικό αξιοσημείωτο ήταν μια χαμένη ευκαιρία του Φορτούνη στο 89'.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευαγγέλου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τουράμ - Σεμπά

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Γεωργίου, Γκόμες, Κόντος (76' Επστάιν), Σιόντης, Ιωάννου, Ντιόγκο (81' Γεωργακόπουλος), Ζαραδούκας, Τουράμ, Νίκιτς (85' Ανδρεόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια, Ντα Κόστα, Μποτία, Καμπιάσο (66' Μάρτινς), Ρομαό, Μάριν (82' Ντομίνγκες), Φορτούνης, Σεμπά, Καρντόσο (66' Ανσαριφάρντ).

Φωτιά στη μάχη για την παραμονή

Τα πάνω κάτω έφερε η 27η αγωνιστική της Superleague, η οποία κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, τόσο για τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ, όσο και σ' αυτές του υποβιβασμού.

Η νίκη του Ηρακλή και της Βέροιας έβαλαν «φωτιά» στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με τις ήττες του Λεβαδειακού και της Λάρισας κάνουν το πρωτάθλημα... απρόβλεπτο.

Ηρακλής - Λεβαδειακός 1-0

Πανηγύρισε και στον δεύτερο «τελικό» ο Ηρακλής. Μετά την Κέρκυρα, ο «Γηραιός» επικράτησε με 1-0 και του Λεβαδειακού στο «Καυτανζόγλειο» στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League και, πλέον, δεν ελπίζει απλά στην παραμονή του, αλλά με την... φόρα που έχει πάρει δείχνει αποφασισμένος να μην αφήσει την ευκαιρία που του παρουσιάζεται να πάει χαμένη. Το «χρυσό» γκολ των «κυανόλευκων» πέτυχε ο Χρήστος Δώνης στο 58΄.

ΑΕΛ - Αστέρας Τρίπολης 1-4

Σε περιπέτειες μπήκε η ΑΕΛ μετά την εντός έδρας ήττα 1-4 από τον Αστέρα Τρίπολης για την 27η αγωνιστική της Super League. Εφιαλτικό ντεμπούτο για τον Αντρέ Πάους, «ηρωική» επιτυχία για τον Στάικο Βεργέτη που είδε την ομάδα του να φτάνει στη νίκη με χατ-τρικ του  Μανιά (15΄, 30΄, 90+1΄πεν.) και Μάσα (28΄πεν.). Μείωσε στο 34΄ ο Ναζλίδης, ο οποίος έχασε πέναλτι στο 38΄ (απέκρουσε ο Ντοναρούμα).

Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 2-0

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στον ΠΑΟΚ για να βάλει τις βάσεις για το «τρίποντο» στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου. Με τα γκολ των Μπίσεσβαρ (2΄) και Κουλούρη (38΄) ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-0 και περιμένει ήττα του Πανιωνίου από τον Παναθηναϊκό (αύριο) για να μείνει μόνος στην 2η θέση της κατάταξης μετά από 27 αγωνιστικές.

Βέροια- ΠΑΣ Γιάννινα 3-0

Όσο νικά ελπίζει η Βέροια, κι ας μην κατέθεσε φάκελο για την αδειοδότηση στην ΕΠΟ. Η «βασίλισσα του βορρά» επικράτησε στην έδρα της με 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα χάρη σε γκολ των Καπετάνου στο 20΄, Σαρπόνγκ στο 36΄ και Σουλέ στις καθυστερήσεις, έφτασε στους 19 βαθμούς και πήρε παράταση ζωής, παραμένοντας πάντως ουραγός.

Ξάνθη - Παναιτωλικός 3-0

«Ζωντανή» στο κυνήγι της ΑΕΚ και της 5ης θέσης στο πρωτάθλημα της Super League που δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στα play off έμεινε ο Ξάνθη, η οποία επικράτησε σε αγώνα της 27ης ημέρας στα Πηγάδια 3-0 του -αδιάφορου βαθμολογικά- Παναιτωλικού. Σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων της νικήτριας ο Τυνήσιος Γιουνές στο 3΄ και στο 38΄ με πέναλτι φθάνοντας τα 17 στη διοργάνωση, ενώ το 3ο σημείωσε ο Βασιλακάκης στο 59΄.