Super League: Νέα απώλεια για ΠΑΟΚ, 1-1 στη Λάρισα - Σημαντικές νίκες για Παναθηναϊκό και Παναιτωλικό

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τη φωτιά, δεν κατόρθωσε να «κλειδώσει» τον αγώνα στη Λάρισα και τελικά «κάηκε», καθώς ο Κριζμάν στο 89΄ ισοφάρισε το γκολ του Μάτος, με το οποίο ο «Δικέφαλος» είχε πάρει προβάδισμα από το 44ο λεπτό. Ο «Δικέφαλος» έχασε την ευκαιρία να περάσει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος μετά από έξι αγωνιστικές, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από ΑΕΚ και Πανιώνιο, ενώ απέτυχε να πάρει την πρώτη εφετινή νίκη του μακριά από την Τούμπα.

Τα πρώτα 35 λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να φροντίζουν την ανασταλτική λειτουργία τους και να μην επιτρέπουν στον ΠΑΟΚ να τους απειλήσει. Στο τελευταίο εξάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τους χώρους για να απειλήσουν, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Βιεϊρίνια (39΄, 40΄), πριν ο Λέο Μάτος ανοίξει το σκορ στο 44ο λεπτό, από πάσα του Μαουρίτσιο.

Με το σκορ να μην εξυπηρετεί πια τις επιδιώξεις τους, οι «βυσσινί» έγιναν πιο επιθετικοί στην επανάληψη και άρχισε να τους νιώθει η άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Λεοζίνιο αστόχησε σε προβολή στο 56΄, ενώ η κεφαλιά του Περόνε είχε την ίδια κατάληξη στο 77΄. Η μακεδονική ομάδα εφάρμοσε στο δεύτερο μισό το δόγμα που επιτάσσει πως «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα», μόνο που οι παίκτες του Λουτσέσκου το παράκαναν, αφού αν και ήλεγχαν το παιχνίδι δεν κατόρθωσαν να το διασφαλίσουν με ένα δεύτερο γκολ, κρατώντας την ΑΕΛ ζωντανή ως το τέλος.

Τελικά το πλήρωσαν, αφού στο 87ο λεπτό ο Κουλούρης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Ζίζιτς και δύο λεπτά αργότερα ο Κριζμάν πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ρέι κι έσωσε ένα βαθμό για την ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 87΄ Κουλούρης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φάρκας, Αγκάνοβιτς, Περόνε, Φατιόν - Μαουρίτσιο, Ζαμπράνο, Πέλκας, Μάτος, Πρίγιοβιτς

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Γιοβάνοβιτς (24΄ Φάρκας), Ζίζιτς, Ρέντζας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Κριζμάν, Λεοζίνιο (76΄ Περόνε), Ντέλετιτς, Ναζλίδης (84΄ Μασούρας).

ΠΑΟΚ (Ράσβαν Λουτσέσκου): Ρέι, Ζαμπράνο, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Μαουρίτσιο, Πρίγιοβιτς (72΄ Κουλούρης), Τσίμιροτ, Πέλκας (63΄ Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (85΄ Μακ).

Εξοργισμένος ο Σαββίδης με τη συμπεριφορά του Κούγια

Την έντονη αντίδραση του Ιβάν Σαββίδη προκάλεσε η συμπεριφορά του Αλέξη Κούγια να φτύσει τον Ομάρ Ελ Καντουρί, μετά το τέλος της χθεσινής αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με την ΑΕΛ στη Λάρισα. Ο ιδιοκτήτης του «Δικεφάλου», λαμβάνοντας ενημέρωση για το επεισόδιο, μιλώντας με τους συνεργάτες του ανέφερε:

«Αυτό που είδα σήμερα να συμβαίνει στο γήπεδο της Λάρισας είναι μια τριτοκοσμική εικόνα. Αν δεν ντρέπεται ο ιδιοκτήτης της ΑΕΛ για τη δική του συμπεριφορά, οφείλουν τα αρμόδια όργανα της ΕΠΟ και της Superleague να τον συνετίσουν. Φτάνει με τη συμπεριφορά του που ίσως χρήζει ψυχιατρικής πραγματογνωμοσύνης.

Βλέποντας τον αγώνα εξοργίστηκα πολύ περισσότερο, γιατί οι επιθέσεις στους ποδοσφαιριστές μας ήταν αναίτιες. Δεν θα αφήσω να περάσει ατιμώρητη αυτή η συνειδητή απουσία ασφάλειας γύρω από την ομάδα μου, από τους διοργανωτές του αγώνα. Δεν δέχομαι καν καμία συγγνώμη για τέτοιες εγκληματικές αμέλειες. Υπάρχουν κανόνες και πρέπει να εφαρμοστούν σκληρά για όλους».

Νίκησε ΠΑΣ και... προβλήματα

Παρά τα τόσα προβλήματα, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και νίκησε δίκαια τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στο γήπεδο της Λ. Αλεξάνδρας, για την 6η αγωνιστική της Super League. Ουσιαστικά οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο τέταρτο με αυτογκόλ του Μιχαήλ στο 10΄ και φάουλ του Μολίνς στο 13΄.

Μέσα σε ένα γεμάτο γήπεδο και με τον κόσμο να δείχνει τη συμπαράστασή του στην ομάδα και τον Μαρίνο Ουζουνίδη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε, όχι μόνο να προηγηθεί νωρίς, αλλά πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο να βάλει τις βάσεις για τη νίκη του. Μόλις στο 10΄ και σε σέντρα του Χουλτ, ο Χίλιεμαρκ με περιπετειώδη τρόπο άνοιξε το σκορ, με την μπάλα να βρίσκει και στον Μιχαήλ, και τρία λεπτά αργότερα ο Μολίνς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0. Στη συνέχεια υπήρξε ρυθμός στο παιχνίδι, αλλά όχι φάσεις κι έτσι έκλεισε το ημίχρονο.

Στο β΄ μέρος ο Πετράκης αποφάσισε να παίξει επιθετικά, πέρασε μέσα Κόντε και Σολτάνι, ωστόσο ο ΠΑΣ αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Βλαχοδήμου. Αντίθετα, οι «πράσινοι» είχαν σπουδαία χαμένη ευκαιρία με τον Χίλιεμαρκ στο 62΄, αλλά και με τους Μολίνς στο 66΄ και Κολοβέτσιο στο 67΄.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε και τα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κι έτσι το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σκούλας (Θεσσαλίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουρμπέλης, Σιλά, Μολίνς - Μαυροπάνος, Γαρουφαλιάς, Σολτάνι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Σιλά, Χίλιεμαρκ (78΄ Δώνης), Κουρμπέλης, Άλτμαν (60΄ Λουντ), Βιγιαφάνιες (69΄ Μουνιέ), Μολίνς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Χαλκιαδάκης, Καρανίκας (65΄ Ναδάλες), Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (56΄ Κόντε), Μανθάτης (59΄ Σολτάνι), Μαυροπάνος.

Μεγάλη νίκη του Παναιτωλικού στην Κρήτη

Μεγάλη νίκη στην Κρήτη πέτυχε ο Παναιτωλικός επί του Πλατανιά με 3-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Αγρινίου ήταν ουσιαστική στο ματς των «Περιβολίων», εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και πήρε άνετα τη νίκη με τα γκολ των Ντίας (12', 79') και Ρόσα (43'), ενώ ο Πλατανιάς αγωνίστηκε από το 63ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Πλιάτσικα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε να αιφνιδιάσει την άμυνα του Πλατανιά. Συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, έπειτα από κακό διώξιμο του Στανισάβλιεβιτς, που ήταν εντός της περιοχής, ο Μάζουρεκ έκλεψε την μπάλα και στη συνέχεια ο Ντίας από κοντά άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Αγρινίου, τρία λεπτά αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Σέντρα σουτ του Ρότσα, ο Μάζουρεκ που ήταν στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής έκανε την προβολή, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Επίσης, στο 28' ο Ντίας βρέθηκε μέσα στην περιοχή και για να σιγουρέψει το γκολ έστρωσε στον Μάζουρέκ, που υπό πίεση, δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά τη φάση και έστειλε την μπάλα εκτός εστίας. Ο Πλατανιάς προσπάθησε ν' αντιδράσει, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν και πάλι αυτός που πανηγύρισε. Στο 43ο λεπτό, ο Κλέσιο έστρωσε την μπάλα στον Μπεχαράνο, αυτός άφησε για τον Ρόσα που με φοβερό σουτ έγραψε το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη η ομάδα της Κρήτης μπήκε αποφασισμένη να πιέσει την άμυνα του Παναιτωλικού. Στο πρώτο τέταρτο είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να δημιουργήσει διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα, αλλά στο 63ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Πλιάτσικα.

Ο Παναιτωλικός βρήκε νέους χώρους μετά την αποβολή και άρχισε να απειλεί ξανά με ξαφνικές αντεπιθέσεις την άμυνα του Πλατανιά. Σε μια από αυτές τις προσπάθειες η ομάδα του Μάκη Χάβου βρήκε ξανά το δρόμο στα δίχτυα, καθώς στο 79' ο Μάζουρεκ «σέρβιρε» στον Ντίας, ο οποίος ανέβασε το σκορ στο 3-0, σφραγίζοντας την πρώτη νίκη του Παναιτωλικού στα «Περιβόλια».

Ο διαιτητής του αγώνα, Γεώργιος Τζοβάρας, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Βάντερσον, Στάθη - Ρότσα, Μαρινάκη, Μόρα, Μπεχαράνο.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς (46' Στόιτσεφ), Κοροβέσης (46' Πατράλης), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσκικουλού, Ντεβέσα (66' Κρος), Μπούντνικ.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ρότσα (52' Τσοκάνης), Μόρας, Μιχάι, Μαρινάκης, Μπεχαράνο (67' Μπράβο), Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Μάζουρεκ, Ρόσα (59' Λόπες), Ντίας.