Τα... χρειάστηκαν Τσέλσι και Άρσεναλ

Τρία στα τρία για τις ομάδες του Λονδίνου στην φάση των «16» του League Cup Αγγλίας, έστω κι αν οι δύο εξ αυτών προκρίθηκαν πολύ δύσκολα στους προημιτελικούς. Η Τότεναμ, που (θεωρητικά) είχε την πιο δύσκολη αποστολή με την Γουέστ Χαμ, σε σχέση με τις Τσέλσι και Άρσεναλ, ήταν εκείνη που «άφησε πίσω» την ήττα από την Σίτι στην Premier League και με 3-1 πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Δύο γκολ για τους «πετεινούς» πέτυχε ο Σον Χέουνγκ-μιν, ενώ σκόραρε και ο Γιορέντε.

Η Τσέλσι χρειάστηκε δύο αυτογκόλ της Ντέρμπι για να επικρατήσει με 3-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», σε αγώνα που και τα πέντε γκολ μπήκαν στο πρώτο 45λεπτο με τελευταίο του Φάμπρεγας στο 41΄, ενώ στο «Εμιρέιτς» η Αρσεναλ κατέβαλλε δύσκολα την αντίσταση της Μπλάκπουλ με 2-1. Λιχτστάινερ και Σμιθ-Ρόου έβαλαν μπροστά τους «κανονιέρηδες» με 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 66΄ με τον Ο΄Κόνορ και μέχρι το φινάλε πάλεψαν για την ισοφάριση. Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες.

Μίνι-έκπληξη σημειώθηκε στο «Ριβερσάιντ», με την Μίντλεσμπρο (Championship) να «πετά έξω» από τη διοργάνωση την Κρίσταλ Πάλας με το γκολ του Γουίνγκ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.