Τα θέλει όλα εφέτος η Λεβερκούζεν, 4-0 την Φορτούνα Ντίσελντορφ του Τζόλη και πρόκριση στον τελικό

Το ερώτημα πότε και από ποιον μπορεί να ηττηθεί η Μπάγερ Λεβερκούζεν στην τρέχουσα περίοδο παρέμεινε για άλλο ένα βράδυ αναπάντητο.

Λιγότερο από 30 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο αρκούσαν στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να επικρατήσει με 4-0 της Φορτούνα Ντίσελντορφ στη «Μπάι Αρένα» και να εξασφαλίσει το δεύτερο «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, που είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 25 Μαΐου.

Αντίπαλος της πρωτοπόρου και αήττητης Λεβερκούζεν στον καταληκτικό αγώνα θα είναι η Καϊζερσλάουτερν, η οποία στον χθεσινοβραδινό πρώτο χρονικά ημιτελικό επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Ζααρμπρίκεν.

Με τον πρώτο της σκόρερ στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Γερμανίας, Χρήστο Τζόλη (είδε την κίτρινη κάρτα στο 37΄ κι έπαιξε σε όλο το παιχνίδι), παρατάχθηκε η Φορτούνα, αλλά απέναντί της είχε μία ομάδα η οποία απλά... δεν παίζεται. Από την αρχή της σεζόν 2023/2024 δεν γνωρίζει τι θα πει ήττα σε όλες τις διοργανώσεις κι απόψε συμπλήρωσε αισίως 40 ματς δίχως να έχει χάσει!

Φρίμπονγκ, Αντλί και Βιρτς (δύο γκολ) ήταν οι σκόρερ των «ασπιρίνων», που προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο μέρος κι έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο. Να σημειωθεί ότι η σημερινή ήταν η τρίτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στον θεσμό, με την Φορτούνα να μετρούσε δύο προκρίσεις αμφότερες στην έδρα της (με 2-1 στις 26/05/1979 και με το ίδιο σκορ στην παράταση στις 24/10/1986).

Τα αποτελέσματα της ημιτελικής φάσης στο Κύπελλο Γερμανίας:

Ζααρμπρίκεν-Καϊζερσλάουτερν        0-2
Λεβερκούζεν-Φορτούνα Ντίσελντορφ   4-0

➥ Πέρα από το αθλητικό πλαίσιο της άκρως επιτυχημένης διοργάνωσης του 2ου Ποδηλατικού Γύρου Λαμίας, οι αθλητές μετέφεραν και το σημαντικό οικολογικό μήνυμα...