Τέταρτο ματς χωρίς νίκη η Τότεναμ

Το γκολ του  Ντομπελέ με σουτ έξω από την περιοχή μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα δεν αποδείχθηκε ικανό να χαρίσει τη νίκη στην Τότεναμ επί της Γουλβς για την 15η αγωνιστική, της "Boxind Day", στην Αγγλία.

Και αυτό, αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν στο δεύτερο 45λεπτο την απόδοσή τους και κατάφεραν έστω και στο 86΄ να φθάσουν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Σαΐς. Τέταρτο σερί ματς που η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο δεν φτάνει στο «τρίποντο» (2 ήττες, ισάριθμες ισοπαλίες), παρ΄ όλα αυτά παραμένει κοντά στην κορυφή (-6 από την Λϊβερπουλ).

Η Λίβερπουλ... πέταξε στο Άνφιλντ πολύτιμους βαθμούς στο παιχνίδι με την Γουέστ Μπρομ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην αντίπαλό της, η οποία αγωνίζεται να παραμείνει στην κατηγορία. Η Λίβερπουλ, που διατηρήθηκε στην κορυφή με 32 βαθμούς, σκόραρε με όμορφο πλασέ του Μανέ στο 12΄, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 82΄ με κεφαλιά του Ατζάι.

Στο μεταξύ, με πέναλτι του 27χρονου Πάτρικ Μπάμφορντ στο 5ο λεπτό η Λιντς επικράτησε 1-0 της Μπέρνλι και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση, αφήνοντας πίσω της τη βαριά ήττα (6-2) από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Γουέστ Χαμ παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη μαχητική Μπράιτον, η οποία προηγήθηκε δύο φορές, πρώτα στο 44΄ με τον Μοπέ και στη συνέχεια στο 70΄ με τον Ντανκ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 αρχικά με τον Τζόνσον στο 60΄ για να κάνει το 2-2 στο 82΄ ο Σούτσεκ.

Στις αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: