Θέρισε ό,τι έσπειρε ο Ολυμπιακός και αποκλείστηκε από την Ευρώπη

Τις λίγες ελπίδες που διατηρούσε ο Ολυμπιακός, τις απώλεσε στη Λισαβόνα, όπου για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Champions League, έχασε 3-1 από τη Σπόρτινγκ και «αποχαιρέτησε» τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντοστ (40', 66') και ένα ο Μπρούνο Σέζαρ (43'), ενώ ο Οφόε στο 86' μείωσε για την ελληνική ομάδα.

Όπως το είχε προαναγγείλει ο Τάκης Λεμονής, ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» με τη «συνταγή» των αγώνων κόντρα στη Γιουβέντους και την Μπαρτσελόνα και με τον Φορτούνη σε ρόλο «φουνταριστού».

Ωστόσο, παρουσίασε τα γνωστά αμυντικά προβλήματα απέναντι σε μια Σπόρτινγκ που θέλησε να αναζητήσει γρήγορα το γκολ. Έτσι, μόλις στο 3ο λεπτό, ο Πίντο βρέθηκε αφύλαχτος σε θέση βολής και σούταρε, ο Προτό απέκρουσε με δυσκολία, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο -επίσης αφύλαχτος- Ντοστ σούταρε άουτ σε κενή εστία, ενώ στο 13' ο Μπρούνο Φερνάντρες είχε νέα ευκαιρία.

Μετά το 15' ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα και το ματς για ένα 20λεπτο πήρε έναν άγριο ρυθμό, με γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, όμως χωρίς να καταφέρουν οι «ερυθρόλευκοι» να κάνουν τη μεγάλη φάση, παρά μόνο κάτι... υποψίες ευκαιρίας (19΄ Πάρντο, 26΄ Κούτρης).

Κι ενώ πλησίαζε το ημίχρονο, ήρθε η... καθίζηση στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο δεν κατάφεραν να πάνε με το «μηδέν» στα αποδυτήρια, αλλά μέσα σε τρία λεπτά δέχθηκαν δύο γκολ, το πρώτο στο 40' με τον Ντοστ, ύστερα από ολιγωρία του Μποτία και το δεύτερο στο 43' με τον Μπρούνο Σέζαρ, ύστερα από λάθος του Κούτρη, δίνοντας ουσιαστικά τέλος σε όποια όνειρα για τη συνέχεια.

Μοιραία ο ρυθμός έπεσε στο β' ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη πρωτοβουλία, είχαν τις ευκαιρίες (Πίντο στο 58', Κοεντράο 65') και πέτυχαν και τρίτο γκολ με κεφαλιά του Ντοστ στο 66'. Κάπου εκεί οι Πορτογάλοι «φρέναραν», τα λεπτά κύλησαν και στο 86' ο Ολυμπιακός κατάφερε να πιάσει στον «ύπνο» την αντίπαλό του και με σουτ του Οφόε να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Ζβάιερ (Γερμανία)
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ Λ. (Ζόρζε Ζεσούς): Ρούι Πατρίσιο, Κοεντράο, Αντρέ Πίντο, Μπρούνο Φερνάντες, Μπρούνο Σέζαρ (90' Ματέους), Καρβάλιο, Μπατάλια, Ματιέ (77' Φιγκεϊρέδο), Ντοστ, Μαρτίνς, Πιτσίνι (85' Ριστόφσκι).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Κούτρης,Μποτία, Ένγκελς,  Ρομαό, Ταχτσίδης (65' Οφόε), Ζιλέ, Καρσελά (46' Σεμπά), Πάρντο, Φορτούνης (57' Τζούρτζεβιτς).