Θρίαμβος της ΑΕΚ, 66-62 τον Ολυμπιακό

Θρίαμβος της ΑΕΚ, που μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκου στα ημιτελικά του Κυπέλλου, νίκησε και τον Ολυμπιακό. Η Ένωση επικράτησε 66-62 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί των «ερυθρόλευκων» μετά από 13 χρόνια.
Πρωταγωνιστής της Ένωσης ήταν ο Μάνι Χάρις με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, με άξιους συμπαραστάτες τους Μάικ Γκριν (12) και Ντούσαν Σάκοτα (10). Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Τζαμέλ ΜακΛίν, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.  Χωρίς τους Αγραβάνη και Παπαπέτρου παρατάχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι», ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου στο β΄ ημίχρονο ο Πρίντεζης, λόγω τραυματισμού.

Δεκάλεπτα: 22-12, 39-37, 51-50, 66-62

H AEK, με τον Ντράγκαν Σάκοτα στο «τιμόνι», της ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και επιβάλοντας το ρυθμό της προηγήθηκε με 9-2 στο 6΄. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μειώνοντας σε 11-7 (8΄) αλλά η αστοχία του από τα 6.75 (1/6) και τα αρκετά λάθη (4) έδωσαν την ευκαιρία στην Ένωση να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (22-12).

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και με επιμέρους σκορ 11-3 μείωσαν στο καλάθι (25-23 στο 13΄), ενώ με ηγέτη τον ΜακΛίν, που ήταν ασταμάτητος προσπάθησαν να προσπεράσουν. Ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα, όμως είχε διαφορετική άποψη και αρχικά με καλάθι και φάουλ και στην συνέχεια με τρίποντο κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικά με τρίποντο του Πρίντεζη να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα (33-34 στο 16΄), αλλά και πάλι ο Σάκοτα με τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +2 (39-37 στο 20΄.)

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να προηγείται σταθερά και βασιζόμενη στην επίθεση στο δίδυμο Χάρις-Μαυροειδή προηγήθηκε με 7 (51-44 στο 26'΄). Οι Πειραιώτες όμως με ένα σερί 6-0 μείωσαν στο πόντο στο τέλος της περιόδου (51-50)

Στην τελευταία περίοδο  ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 56-53 στο 34΄ αλλά στην συνέχεια ο Σπανούλης με ένα λάθος του και ένα άστοχο τρίποντο έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πετύχει 8 συνεχόμενους πόντους και να πάρει και πάλι το προβάδισμα με 61-56 4 λεπτά πριν το τέλος. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως αντέδρασαν και με δύο σερί τρίποντα από Μάντζαρη και Σπανούλη προσπέρασαν με 62-61. Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και εκμεταλλευόμενοι τα τραγικά λάθη των φιλοξενούμενων πήραν μια τεράστια νίκη με το τελικό 66-62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μάνος, Ανδρικόπουλος

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 8, Γκριν 12, Χάρις 15, Λαρεντζάκης 6 (1), Μαυροειδής 9, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (2), Μπάρλοου 4, Καββαδάς 2, Ελονού.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 6 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 10, Ρόμπερτς, ΜακΛίν 16 (12ριμπ.), Στρέλνιεκς 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 4.