Θρίαμβος του Σίνερ επί του Αλκαράθ

Μετά από ένα φοβερό ματς, ο Γιανίκ Σίνερ επικράτησε με 3-1 σετ του Κάρλος Αλκαράθ και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους προημιτελικούς του Γουίμπλεντον, για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Ιταλός (νο13 στον κόσμο) δεν ήταν το φαβορί στο ντέρμπι με τον 19χρονο Ισπανό (νο7 στην παγκόσμια κατάταξη), παρ΄ όλα αυτά κατάφερε να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική του μέρα και μη επιτρέποντας στον αντίπαλό του να του «σπάσει» το σερβίς, προκρίθηκε στους «8» του λονδρέζικου Major (πέρυσι είχε αποκλειστεί από τον πρώτο κιόλας γύρο).

Ο 20χρονος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ το οποίο κατέκτησε με συνοπτικές διαδικασίες (6-1), ενώ στο δεύτερο το ένα μπρέικ που έκανε του ήταν αρκετό για να φτάσει στο 6-4 και στο 2-0.

Δεν το έβαλε κάτω ο Αλκαράθ και παρότι δεν κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου, μείωσε σε 2-1, παίρνοντας το σετ στο τάι μπρέικ μετά από μεγάλη μάχη.

Ο Ισπανός φαινόταν να έχει το μομέντουμ του αγώνα, αλλά και πάλι ο Σίνερ έκανε μπρέικ στο 4ο game προηγήθηκε με 3-1 κι αφού υπερασπίστηκε το σερβίς του στη συνέχεια πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης (4-1).

Από τη στιγμή που κράτησε τα σερβίς του έφτασε στο 6-3 και στη μεγάλη νίκη επί του σπουδαίου αντιπάλου του, πρώτη μετά από τρεις ήττες που είχε δεχτεί σε ισάριθμες αναμετρήσεις τους στο tour. Πλέον, ο Σίνερ περιμένει το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και στον Τιμ Βαν Ράιτχοβεν.