Του... άρπαξε τη νίκη

Με τεράστια ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στη φετινή Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 71-68 των «ερυθρόλευκων», στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τους Πειραιώτες να «αυτοκτονούν» στον... επίλογο της αναμέτρησης και να χάνουν ένα δικό τους ματς.

Παρά τις απουσίες των τραυματιών του (Σπανούλης, Ρόμπερτς) και την αποχώρηση του Παπανικολάου για τα αποδυτήρια στο 29΄, μετά από εντολή Σφαιρόπουλου για λόγους πειθαρχίας (διαμαρτυρήθηκε για απόφαση των διαιτητών, ο Έλληνας τεχνικός του ζήτησε να σταματήσει και εκείνος δεν συμμορφώθηκε), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 36΄ με +9 (65-56) και κρατούσε την τύχη του αγώνα στα χέρια του. Ωστόσο, τα διαδοχικά λάθη και τα τρία διαδοχικά τρίποντα του Παναθηναϊκού (1 Σίνγκλετον, 2 κολλητά Ρίβερς) βοήθησαν τους «πράσινους» να τρέξουν επιμέρους σκορ 1-11 και να προηγηθούν με 66-67 στο 38΄. Τα «ερυθρόλευκα» λάθη δεν περιορίστηκαν, με τον Γκιστ να «σφραγίζει» το «διπλό» και να δίνει τέλος στο σερί 9-0 που κρατούσε ο Ολυμπιακός στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην κανονική περίοδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Καλάθης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι πολύτιμοι Ρίβερς (13π.) και Γκιστ (13π.). Από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν ΜακΛίν (18π.) και Τόμπσον (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

Μετά το... αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (16-15 στο 10΄), ο Ολυμπιακός επιστράτευσε τα στοιχεία που ξεχωρίζουν στο παιχνίδι του και δικαιώθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι κάλυψαν αποτελεσματικά το κενό των Σπανούλη-Ρόμπερτς στις θέσεις «1 και 2» με λύσεις ανάγκης, όπως ο χρόνος συμμετοχής του Τολιόπουλου και το «κατέβασμα» του Τόμπσον στο «2», «χτύπησαν» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, τη στιγμή που η άμυνα είχε αρχίσει τη σωστή λειτουργία της... Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» μπορεί να είχαν τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ (10 έναντι 5), αλλά δεν τα αξιοποίησαν, λόγω των χειρότερων ποσοστών ευστοχίας (13/34 σουτ εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα, 7/10 βολές). Όλα τα παραπάνω είχαν σαν αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός από το εις βάρος του 33-34 στο 18΄ να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 7-2 και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (40-36).

Στην τρίτη περίοδο, η επίθεση του Ολυμπιακού δεν ήταν αποτελεσματική, η άμυνα έχασε τη συνοχή της και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 11-5 προηγήθηκε και πάλι στο παιχνίδι με 47-45 στο 26΄, δείχνοντας να ελέγχει τον αγώνα. Ωστόσο, το προσωπικό σερί του ΜακΛίν (7-0) απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, βοήθησε τον Ολυμπιακό να κλείσει την περίοδο στο +2 (54-52), ενώ στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (61-52 στο 32΄), διαφορά που κράτησαν μέχρι το 36΄ (65-56). Ο καθησυχασμός, όμως, στο «στρατόπεδο» των Πειραιωτών και τα διαδοχικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να αντιδράσει από το... πουθενά και με τα τρίποντα των Σίνγκλετον (1), Ρίβερς (2) να τρέξει επιμέρους σκορ 11-1 και να πετύχει στο 38΄ την ανατροπή (67-66), για να «σφραγίσει» στα 21΄΄ ο Γκιστ το «διπλό» (69-66), μετά από ασίστ του Καλάθη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Αναστόπουλος-Τζαφλέρης