Τραυματίστηκε ο Giannis, έχασαν οι Μπακς

Φοβερό ματς διεξήχθη στο Μιλγουόκι, όπου οι Φοίνιξ Σανς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 128-127 χάρη σε μια βολή του Ντέβιν Μπούκερ στα 0.3”. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποχώρησε από τον αγώνα στο 49΄ λόγω κράμπας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στο φινάλε. Με τη νίκη τους οι Σανς έφτασαν στο 41-16 και κατέχουν το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ της λίγκας (πρώτη είναι η Γιούτα με 43-15) ενώ τα «ελάφια» με ρεκόρ 35-22 βρίσκονται στην τρίτη θέση της Ανατολής.

Ο «Giannis» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους (12/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 9/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός ήταν ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ενώ 25 πόντους πρόσθεσε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για ένα λεπτό και είχε ένα φάουλ.

Για το Φοίνιξ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 24 πόντους ενώ ο Κρις Πολ είχε 22 πόντους και 13 ασίστ. Μάλιστα ο Πολ έφτασε τις 10.145 ασίστ και έγινε ο πέμπτος πασέρ στην ιστορία της λίγκας, ξεπερνώντας τον Μάτζικ Τζόνσον.

Επόμενοι αγώνες για το Μιλγουόκι είναι απέναντι στη Φιλαδέλφια, τα ξημερώματα της Παρασκευής (02:00 ώρα Ελλάδας) και το βράδυ του Σαββάτου (22:30 ώρα Ελλάδας).