Τρίτη σερί νίκη και 2η θέση για τη Βιλερμπάν

Την τρίτη διαδοχική νίκη της στη Euroleague, πανηγύρισε η Βιλερμπάν, ενώπιον του κοινού της. Η γαλλική ομάδα επικράτησε με 85-82 της Ούνικς Καζάν, για την 8η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκή διασυλλογικής διοργάνωσης, και με ρεκόρ 6-2 «στρογγυλοκάθισε» στη δεύτερη θέση της κατάταξης, «αγκαλιά» με την Μπαρτσελόνα. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 3-5.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Τζόουνς (25π.) και σταθερή αξία στην επίθεση τους Ντέιβιντ Λάιτι (19π.), Έλι Οκόμπο (17π.), η Βιλερμπάν επέβαλε το ρυθμό της από τη δεύτερη περίοδο και αποκτώντας ένα... μαξιλαράκι ασφαλείας έξι πόντων στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (85-79), έφτασε άνετα στην έκτη νίκη της.

Από τη Βιλερμπάν, ο Κώστας Αντετοκούμπο έμεινε στο παρκέ για 13 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος, ενώ οι 27 πόντοι του Μάριο Χεζόνια δεν ήταν αρκετοί για να πετύχει η Ούνικς την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...