Βέροια - ΠΑΣ Λαμία 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο πρώτος αγώνας μπαράζ ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τη Βέροια στο γήπεδο της μακεδονικής πόλης.

Οι "κυανόλευκοι" θέλουν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα ενόψει του δεύτερου αγώνα στη Λαμία και να κάνουν ένα πολύ σημαντικό βήμα για να διεκδικήσουν την παραμονή τους στη Super League και της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες έχουν να αγωνιστούν για ένα μήνα περίπου, αφού η τελευταία τους εμφάνιση έγινε στις 15 Μαΐου, όταν η Λαμία έπαιξε με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" για την 7η αγωνιστική των Play Out της Super League Interwetten, ενώ η Βέροια, την ίδια μέρα, έδωσε το δεύτερο αγώνα μπαράζ για το πρωτάθλημα της Super League 2, όταν γνώρισε τη δεύτερη ήττα από το Λεβαδειακό στο γήπεδο της Λιβαδειάς.

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Δημόπουλος, Μαραγκός, Πεταυράκης, Μούργος, Κάτσε, Γαβριηλίδης, Φοφανά, Γιακουμάκης, Πασάς

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Τάιρον, Μανούσος, Καραμάνος.

Η εξέλιξη του ματς:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου.

3' Πρώτη ευκαιρία για τη Βέροια στο ματς, με τον Μπουκουβάλα να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Φοφανά να κάνει την κεφαλιά - υπό την επιτήρηση του Αντέτζο - και ο Φοφανά έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει αρκετά άουτ.

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ταϊρόν, εκτέλεσε το φάουλ για τη Λαμία, με τον Μπεχαράνο να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά να νικά τον Παπαδόπουλο, για να κάνει το 0-1 για τη Λαμία!

Το γκολ της Λαμίας, εξετάστηκε στο VAR για αρκετή ώρα. Τελικά, ο Αζέρος διαιτητής, Αγκάγιεφ, έδειξε σέντρα για τη Βέροια και το γκολ του Ντάνι Μπεχαράνο, να μετράει κανονικά.

20' Νέα ευκαιρία για τη Βέροια στο ματς, όταν ο Μούργος, έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Κάτσε, με τον δεύτερο, να βγάζει πολύ ωραία κάθετη στον Μούργο ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Λαμίας και έπιασε αδύναμο πλασέ για να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Σαράνοφ.

24' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ταϊρόν από τα αριστερά, ο Μανούσος έκανε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μπεχαράνο τη δεύτερη (σ.σ.: περίπου από τη θέση που σκόραρε νωρίτερα) αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παπαδόπουλου.

37' Επικίνδυνο γύρισμα του Μπουκουβάλα από δεξιά, δεν πιάνει καλά το σουτ ο Γαβριηλίδης, με τον Αντέντζο να διώχνει.

38' Ο Γιακουμάκης επιμένει, κερδίζει την κατοχή, "έσπασε" τη μπάλα εντός περιοχής στον Μπουκουβάλα, με την άμυνα της Λαμίας, ωστόσο να προλαβαίνει να απομακρύνει.

40' Νέα ευκαιρία για τη Βέροια, όταν ο Πασάς έκανε πέφτοντας την πάσα στον Πεταυράκη που μπήκε σε ρόλο... κρυφού κυνηγού στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το πλασέ, με τον Σαράνοφ και τον Μαρτίνεθ, να κόβουν την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα και στη συνέχεια ο Σέρβος γκολκίπερ, μπλόκαρε.

45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+4' Διπλή ευκαιρία για τη Βέροια να ανοίξει το σκορ. Μετά από "τακουνάκι" του Κάτσε, ο Γιακουμάκης μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Σαράνοφ να αποκρούει εντυπωσιακά. Στην εξέλιξη της φάσης, νέο σουτ του Μπουκουβάλα, ο Τζανετόπουλος έδιωξε και στο τέλος ένα μακρινό σουτ του Μούργου, κατέληξε άουτ.

45+5' Λήξη του α' ημιχρόνου.

Υπάρχει καθυστέρηση στην έναρξη του β' ημιχρόνου λόγω τεχνικού προβλήματος στο VAR.

Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

48' Σέντρα του Μπουκουβάλα από τα δεξιά για τη Βέροια, ο Φοφανά έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

52' Μακρινό σουτ του Πεταυράκη για τη Βέροια, σε κόρνερ έδιωξε ο Σαράνοφ.

54' Σουτ του Πασά από το ημικύκλιο της περιοχής της Λαμίας, η μπάλα βρήκε σε σώματα παικτών της Λαμίας και κόρνερ.

56' Σουτ του Μούργου από το ύψος της περιοχής της Λαμίας η μπάλα άουτ.

57' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νούνιες πέρασε στη θέση του Τζανδάρη.

59' Μακρινό σουτ του Κάτσε για τη Βέροια, η μπάλα πέρασε άουτ.

59' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Κουατένγκ πέρασε στη θέση του Φοφανά.

64' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Τζανετόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

70' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Γκέντσογλου πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

74' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με το σουτ του Ρόμανιτς να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Ωστόσο στη συνέχεια της φάσης συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

75' Σουτ του Μανούσου από πλάγια θέση με τη μπάλα να περνά άουτ.

77' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Μπλέτσας πέρασε στη θέση του Γαβριηλίδη.

77' Γκολ για τη Βέροια. Μετά από λάθος του Τζανετόπουλου, ο Σαράνοφ κατάφερε αρχικά να αποκρούσει, αλλά στη συνέχεια, η μπάλα έφτασε στον Πασά που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ, παρά την προσπάθεια του Τζανετόπουλου να απομακρύνει.

81' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Καπνίδης πέρασε στη θέση του Μούργου.

82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από φοβερή κάθετη μπαλιά του Καραμάνου, ο Μανούσος με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή της Βέροιας, νίκησε τον Παπαδόπουλο για να κάνει το 1-2 για τη Λαμία!

88' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης πέρασε στη θέση του Μανούσου.

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Καλό σουτ του Γιακουμάκη για τη Βέροια, εκτός περιοχής της Λαμίας, ο Σαράνοφ έπεσε σωστά στην αριστερή πλευρά της εστίας του και μπλόκαρε.

90+3' Διαγώνιο σουτ του Ρόμανιτς για τη Λαμία, μέσα από την περιοχή της Βέροιας, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

90+6' Μακρινό σουτ του Μπουκουβάλα για τη Βέροια, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ.

90+7' Λήξη της αναμέτρησης.