«Βράζουν» στη Ν. Αφρική για το πέναλτι... φάντασμα της Γκάνας

Οργή επικρατεί στη Νότια Αφρική, μετά τη χθεσινή (14/11) ήττα με 1-0 από τη Γκάνα, που σήμανε τον αποκλεισμό της εθνικής ομάδας της χώρας από τα πλέι-οφ της αφρικανικής ζώνης για πρόκριση στο Μουντιάλ 2022. Το ματς που θα καθόριζε τον νικητή του ομίλου κρίθηκε απέ ένα πέναλτι του Αντρέ Αγιού στο α΄ ημίχρονο, το οποίο καταλόγισε ο Σενεγαλέζος διαιτητής Μαγκέτ Εν'Ντιαγέ, σε μαρκάρισμα του Ντε Ρόικ στον Αμαρτέι. Ομως, το ριπλέι δείχνει καθαρά ότι ο Γκανέζος επιθετικός της Λέστερ «βούτηξε» για να πάρει το πέναλτι και ξεγέλασε τον διαιτητή, ενώ παρά την κρισιμότητα του αγώνα, δεν υπήρχε VAR.

Ο γενικός διευθυντής της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας της Νότιας Αφρικής, Τεμπόγκο Μοτλάνθε, γνωστοποίησε μέσω ανάρτησης στο twitter ότι οι Νοτιοαφρικανοί θα προβούν σε επίσημη διαμαρτυρία, τόσο στη FIFA όσο και στην αφρικανική συνομοσπονδία (CAF), ενώ προανήγγειλε την πραγματοποίησε συνέντευξης Τύπου, όπου θα δοθούν περισσότερες λεπτομέρειες.