Ξανά στην κορυφή η Άρσεναλ... και περιμένει

Η Άρσεναλ σε ρυθμό ρελαντί νίκησε με 3-0 την Μπράιτον στο «Αμεξ» για την 32η αγωνιστική της Premier League και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κανονιέρηδες» ελπίζουν σε «γκέλα» της Λίβερπουλ στο ντέρμπι της Κυριακής (7/04) με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ», έτσι ώστε να παραμείνουν στο ρετιρέ, έστω και ισόβαθμοι με τους «κόκκινους», έχοντας σε αυτή την περίπτωση το πλεονέκτημα.

Τρία 24ωρα πριν υποδεχθεί την Μπάγερν στο «Εμιρέιτς», στον πρώτο προημιτελικό του Champions League, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε μία «καθαρή» νίκη εκτός έδρας με τα γκολ των Σάκα, Χάβερτς, Troσάρ και, πλέον, βρίσκεται εν αναμονή του μεγάλου ντέρμπι «Ολντ Τράφορντ» με την προσδοκία να χάσει βαθμούς η Λίβερπουλ.

Η Άστον Βίλα λίγο έλειψε να την «πατήσει» μέσα στο «Βίλα Παρκ» κόντρα στην Μπρέντφορντ και τελικά πρέπει να νιώθει ευχαριστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3), στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Ουνάι Εμερι προηγήθηκε με τα γκολ των Γουότκινς (39'), Ρότζερς (46') και ένιωθε πως κρατά γερά στα χέρια της νίκη και κατ' επέκταση την τέταρτη θέση της βαθμολογίας και το πολυπόθητο εισιτήριο συμμετοχής στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής σεζόν, αλλά στο αγγλικό πρωτάθλημα δεν υπάρχουν βεβαιότητες...

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Τόμας Φρανκ μπήκαν σαν «δαιμονισμένοι» και κατάφεραν να διαλύσουν το αγωνιστικό σύστημα της Βίλα και να κάνουν την ανατροπή στο σκορ, προηγούμενη έως το 70ο λεπτό με 3-2 (!) με τα γκολ των Ζάνκα (59'), Μπεμπό (61') και Γουϊσά (68'). Στη συνέχεια, ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, Ολι Γουότκινς, βρήκε ξανά λύση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 81ο λεπτό.

Στο μεταξύ, στο Λονδίνο η Νιούκαστλ κατάφερε στο 82ο λεπτό με το γκολ του Μπρούνο Γκιμαράες να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της Φούλαμ και να πάρει την πολύτιμη νίκη με 1-0, ενώ η Εβερτον νίκησε στο ντέρμπι της «ουράς» την Μπέρνλι με 1-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, όπως και η Λούτον, που νίκησε και μάλιστα με ανατροπή (2-1) την Μπόρνμουθ.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε μια μεσημεριανή βόλτα στο Λονδίνο, επικρατώντας εύκολα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 4-2. Με τη νίκη αυτή η πρωταθλήτρια Ευρώπης έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τη Λίβερπουλ, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με το γκολ του Ματετά μόλις στο λεπτό, αλλά οι «πολίτες» ανέλαβαν αμέσως τον έλεγχο του ματς και στο 13' ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Κέβιν Ντε Μπρόινε, που πέτυχε δύο γκολ και έφθασε τα 100 συνολικά στη σπουδαία καριέρα του με την ομάδα του Μάντσεστερ, ισοφάρισε το σκορ και στη συνέχεια η Πάλας απλά δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων τους.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στα τελευταία 20 λεπτά κατέβασε ταχύτητα, αφού έχει την Τρίτη ένα δύσκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζει στη Μαδρίτη τη Ρεάλ, στην πρώτη μεταξύ τους «μάχη» για την προημιτελική φάση του Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι   2-4
(3' Ματετά, 86' Εντουάρ-13', 70' Ντε Μπρόινε, 47' Λιούις, 66' Χάαλαντ)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ          2-3
(39' Γουότκινς, 46' Ρότζερς-59' Ζάνκα, 61' Μπεμό, 68' Γουϊσά)

Γουλβς-Γουέστ Χαμ               1-2
(33' πεν. Σαράμπια-72' πεν. Πακετά, 84' Γουόρντ-Πράουζ)

Μπράιτον-Άρσεναλ                0-3
(33΄ πεν. Σάκα, 62΄ Χάβερτς, 86΄ Τροσάρ)

* Η Έβερτον έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 6 βαθμών
** Η Νότιγχαμ Φόρεστ έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με αφαίρεση 4 βαθμών.

➥ Πέρα από το αθλητικό πλαίσιο της άκρως επιτυχημένης διοργάνωσης του 2ου Ποδηλατικού Γύρου Λαμίας, οι αθλητές μετέφεραν και το σημαντικό οικολογικό μήνυμα...