Ζωντανοί οι πρωταθλητές με buzzer beater του Ανονούμπι

Μετά από συγκλονιστικό ματς οι Ράπτορς επικράτησαν με 104-103 της Βοστώνης με buzzer beater του Ανονούμπι και έμειναν ζωντανοί στο κόλπο της πρόκρισης καθώς μείωσαν τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 2-1.
Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ενώ ο Ανουνόμπι αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, το buzzer beater ήταν το μοναδικό σουτ που επιχείρησε σε αυτό το διάστημα ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 45 λεπτά συμμετοχής.
Ο Κάιλ Λάουρι με 31 πόντους (11/15 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Φρεντ ΒανΒλίτ να προσθέτει 25 πόντους (5/13 τρίποντα) και τον Πασκάλ Σιάκαμ 16 πόντους.
Για τους Σέλτικς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 29 πόντους (4/7 τρίποντα), ο Τζέιλεν Μπράουν 19 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Τζέισον Τέιτουμ 15 πόντους (αλλά με 4/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα).
Στο άλλο σημερινό ματς οι Κλίπερς επικράτησαν εύκολα του Ντένβερ με 120-97 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας.
Ο Λέοναρντ με 29 πόντους (11/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 19 πόντους και τον Μάρκους Μόρις 18 πόντους (4/5 τρίποντα).
Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 15 πόντους (με 6/14 σουτ), ο Πολ Μίλσαπ 13 πόντους ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 5/15 σουτ.