Αύριο στις 19:00 ο αγώνας με την ΑΕΚ στο “Χαλκιοπούλειο”

Ένας από τους σημαντικότερους αγώνες της 16η αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ θα πραγματοποιηθεί αύριο στις 19:00 στο “Χαλκιοπούλειο”, με τον Γ.Σ. Λαμία να υποδέχεται την ΑΕΚ. Η «Ένωση» διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας αφού προέρχεται από την κατάκτηση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στην Αλεξανδρούπολη πριν δυο εβδομάδες ενώ στο πλαίσιο της περασμένης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, επικράτησε του πρωτοπόρου της βαθμολογίας, Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ, πράγμα που καταδεικνύει πόσο δύσκολο έργο έχει η ομάδα της Λαμίας.

Από την άλλη, ο Γυμναστικός αναζητά την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα προκειμένου να ισχυροποιήσει τη θέση του εντός της 8αδας και να απομακρυνθεί από Νίκη Αιγινίου, Παμβοχαϊκό και Παναθηναϊκό που τις τελευταίες αγωνιστικές σημειώνουν θετικά αποτελέσματα. Στο σημερινό αγώνα, οι Λαμιώτες χρειάζονται περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος τον κόσμο στον πλευρό τους και η διοίκηση του συλλόγου εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία καλεί τον κόσμο στο γήπεδο.

«Ο Πρόεδρος και τα μέλη της Διοίκησης του Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ προσκαλούν τους φιλάθλους και φίλους του Γυμναστικού να υποστηρίξουν την ομάδα μας στον κρίσιμο αγώνα του Σαββάτου 15.2.2014 που θα γίνει στο Χαλκιοπούλειο Κλειστό Γυμναστήριο και ώρα 19.00. Η ομάδα μας θα φιλοξενήσει την ιδιαίτερα φορμαρισμένη ομάδα της Α.Ε.Κ. και χρειάζεται τους βαθμούς της νίκης ώστε με τη δύναμη της έδρας να φθάσει πιο κοντά στον στόχο της οκτάδας-παραμονής στην Volleyleague γιά 9η συνεχόμενη χρονιά-και ακολούθως τη διεκδίκηση μιας καλύτερης θέσης μέσα από τους αγώνες των Playoffs. Η ηθική αλλά και οικονομική συμπαράσταση των φιλάθλων μας αυτή τη χρονική στιγμή είναι περισσότερο απαραίτητη από ποτέ μετά τα τόσα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπισε η ομάδα την φετινή περίοδο και την απώλεια βαθμών που είχε κυρίως εξαιτίας αυτής της πρωτόγνωρης κακοτυχίας. Φίλαθλοι όλοι στο Χαλκιοπούλειο», αναφέρει το κείμενο της ανακοίνωσης.

Στον Α΄γύρο η Λαμία είχε νικήσει την ΑΕΚ στην Γλυφάδα με 3-2 σετ, ενώ το πρόσωπο του αγώνα θα είναι ο Τάσος Παπακυριάκου ο οποίος στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο έφυγε από την ΑΕΚ και πήγε στη Λαμία. Η ΑΕΚ «καίγεται» για τους βαθμούς που θα την κρατήσουν σε τροχιά τετράδας ελπίζοντας παράλληλα σε κάποιο «στραβοπάτημα» των ομάδων που προπορεύονται. Απών θα είναι ο Ηρακλής Παπαδόπουλος που έκανε αρθροσκόπηση. Η Λαμία και η ΑΕΚ έχουν αναμετρηθεί 10 φορές στην Α1 και έχουν από 5 νίκες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Γυμναστήριο Πυλαίας PAOKSportsArena 17.00: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Τζεπκινλής. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Στεργιόπουλος. Γραμματεία: Χρ. Καρακούλια

Αιγινίου 19.00 Νίκη Αιγινίου – Παναχαϊκή

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θέμελης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Κατσιούλης, Χριστοφορίδης. Γραμματεία: Αναστασίου

Γυμναστήριο Ερμούπολης Σύρου «Δημήτρης Βικέλας» 19.00: Φοίνικας Σύρου – Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Παπαδημητρίου, Βρούτσης. Γραμματεία: Παναγιωτίδης

Γυμναστήριο Λαμίας «Χαλκιοπούλειο» 19.00: Γ.Σ. Λαμίας – ΑΕΚ

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Καλαντζής, Μαυράκης. Γραμματεία: Τσίγκας

Γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» 19.00: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός

Διαιτησία: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Λαδάς. Επόπτες: Σαρμίδης, Τονονίδης. Γραμματεία: Παπαχρήστου.