Στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ο Νηρέας Λαμίας

Πανηγυρική πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος της Ελληνικής Υδατοσφαίρισης Ανδρών πήρε ο Νηρέας Λαμίας ο οποίος επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 11-8 στο παιχνίδι που διεξήχθη χθες το απόγευμα στο κολυμβητήριο του ΤΕΙ Λαμίας για την προημιτελική φάση του θεσμού. Έτσι η λαμιώτικη ομάδα μαζί με τον Ολυμπιακό, το ΝΟ Βουλιαγμένης και το ΝΟ Χίου, θα είναι οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στο Final 4 της Λάρισας που θα διεξαχθεί στο νέο κολυμβητήριο της πόλης το διήμερο 8 και 9 Μαΐου 2014.

Μια ακόμη πολύ μεγάλη επιτυχία για την ομάδα της πόλης μας, η οποία μέσα σε δύο χρόνια φτάνει συμμετέχει και πάλι σε Final 4 Κυπέλλου (θυμίζουμε ότι πέρυσι η γιορτή του ελληνικού πόλο είχε πραγματοποιηθεί στη Λαμία), αποδεικνύοντας ότι δεν μια ακόμα… επαρχιακή ομάδα, αλλά ομάδα με φιλοδοξίες και στόχους να αποτελέσει σημείο αναφοράς στο χώρο της ελληνικής υδατοσφαίρισης. Πέρυσι ήταν ο Πανιώνιος, όταν ο Νηρέας Λαμίας τον απέκλεισε στο κολυμβητήριο του Καρπενησίου και κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε Final 4, ενώ έγινε παράλληλα η πρώτη ομάδα της Α2 Κατηγορίας που πετύχαινε κάτι τέτοιο. Χθες ήταν ο ΠΑΟΚ, μια επίσης πολύ καλή ομάδα, με μεγάλη ιστορία και από τις καλύτερες ομάδες της φετινής σεζόν, όπως φαίνεται και από την 3η θέση στην οποία βρίσκεται στο βαθμολογικό πίνακα στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Άρα η χθεσινή επιτυχία του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου και των παικτών του αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία.

Ντέρμπι στην αρχή

Το παιχνίδι στο πρώτο οκτάλεπτο ήταν ντέρμπι, όπως αναμενόταν άλλωστε, με τις δύο ομάδες να φροντίζουν κυρίως την άμυνά τους αφού όλοι περίμεναν μια… μάχη της οποίας ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.
Ο Βλοντάκης (που ήταν και από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του παιχνιδιού) άνοιξε το σκορ για τον Νηρέα στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Σολανάκη. Οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τουλάχιστον δύο γκολ ακόμα στην πρώτη περίοδο, αλλά τις σταμάτησαν τα δοκάρια, σε σουτ του Βλοντάκη και του Βογιατζόγλου αντίστοιχα. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Φλώρος με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Σαλπαδήμα ο οποίος έπιασε «κοιμώμενη» την άμυνα του ΠΑΟΚ και έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Οι «ασπρόμαυροι» όμως έφεραν γρήγορα και πάλι το ματς στα ίσια, με τον Κόχειλα να κάνει το 2-2. Στη συνέχεια η τύχη γύρισε την πλάτη δύο φορές στους παίκτες του Χατζηθεοδώρου, όταν τα σουτ των Γ. Εμμανουηλίδη και Χαριτάκη σταμάτησαν στο δοκάρι του Κεχαγιά και στη συνέχεια ο δικέφαλος πήρε προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Σολανάκη. Ένα ακόμη δοκάρι για το Νηρέα στη συνέχεια με τον Βλοντάκη, αλλά μετά από λίγο ο έμπειρος φουνταριστός πήρε… το αίμα του πίσω, ισοφαρίζοντας σε 3-3 για να έρθει στη συνέχεια ο Γ. Εμμανουηλίδης και να κάνει το 4-3, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Απέκτησε σημαντικό προβάδισμα στο τρίτο οκτάλεπτο ο Νηρέας

Όπως έκλεισε το δεύτερο οκτάλεπτο, έτσι ξεκίνησε και το τρίτο, με τον Γ. Εμμανουηλίδη να πετυχαίνει γκολ για το 5-3 αλλά γρήγορα ο Κόχειλας μείωσε σε 5-4 για τον ΠΑΟΚ. Απάντηση για τον Νηρέα με τον Βλοντάκη ο οποίος αναδεικνύοντας τη μεγάλη του κλάση σε μια επίθεση που έμοιαζε σχεδόν… χαμένη αφού τον κάλυπταν δύο παίκτες του ΠΑΟΚ, με εκπληκτικό γυριστό σουτ, έκανε το 6-4 ενώ στη συνέχεια η εξαιρετική απόκρουση του Φλώρου σε σουτ του Αληχανίδη, τέσσερα λεπτά πριν τελειώσει η τέταρτη περίοδος, κράτησε το σκορ στο +2, θέτοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Κάτι που έγινε ακόμα πιο σίγουρο, όταν ο Μπατάκης έκανε το 7-4 για το Νηρέα μετά από καταπληκτική πάσα του Βλοντάκη. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Κατσουλάκης μείωσε σε 7-5 για τον ΠΑΟΚ. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, ο Νηρέας ήθελε να διατηρήσει αυτό, που με τόσο κόπο είχε «χτίσει» πιο πριν στον αγώνα.

Ο Γ. Εμμανουηλίδης με καταπληκτικό γκολ έκανε το 8-5 για τον Νηρέα για να έρθει ο Βογιατζόγλου στη συνέχεια να μειώσει και πάλι σε 8-6 για τους Θεσσαλονικείς. Ο Μπατάκης έδωσε και πάλι αέρα τριών τερμάτων στους Λαμιώτες ενώ στη συνέχεια, για πρώτη φορά στον αγώνα, ο Χαριτάκης έδωσε προβάδισμα τεσσάρν τερμάτων στον Νηρέα, κάνοντας το 10-6 και κάπου εκεί το ματς είχε ουσιαστικά ολοκληρωθεί. Ο Κόχειλας μείωσε 10-7 για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Βλοντάκης έκανε το 11-7 για τους γηπεδούχους και πλέον τα πάντα είχαν κριθεί, αφού δεν υπήρχε και πολύς χρόνος ακόμα στο ματς. Το μόνο που κατάφερε ο Δικέφαλος του βορρά ήταν να μειώσει σε 11-8 με τον Κατσουλάκη και ο Νηρέας πανηγύρισε μια ακόμα ιστορική πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-2, 3-2, 4-3

Οι συνθέσεις:

Νηρέας Λαμίας (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Φλώρος Χρ., Αναστασιάδης, Σαλπαδήμας 1, Κοκκινάκης, Εμμανουηλίδης Β., Εμμανουηλίδης Ι. 3, Μπλάνης, Χαριτάκης 1, Γκρεμύλας, Σταυρόπουλος, Βλοντάκης 4, Μπατάκης 2, Πουλής, Καρπέτας, Πίσσας.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Κεχαγιάς, Τζελάτης, Μιτελούδης, Αληχανίδης Μ., Κόχειλας Ι. 3, Προσινικλής, Κόλιανιν, Αληχανίδης Β., Βογιατζόγλου 1, Κατσουλάκης 2, Χατζηγούλας, Σολανάκης 2, Μπεζιλιώτης.

Ρεπορτάζ: Κώστας Ιωάννου

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...