Άνετα στους «8» του Κυπέλλου η Γιουβέντους

Με το εμφατικό 4-1 επί της Σαμπντόρια στο Τορίνιο, η Γιουβέντους προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Coppa Italia και περιμένει να μάθει την αντίπαλό της που θα προκρύψει από το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Σασουόλο και στην Κάλιαρι.

Κουαδράδο (25΄), Ρουγκάνι (52΄), Ντιμπάλα (67΄) και Μοράτα (77΄ πέναλτι) ήταν οι σκόρερ της «Γηραιάς Κυρίας», ενώ είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Κόντι στο 63ο λεπτό.

Ο κορυφαίος σκόρερ της Λάτσιο, Τσίρο Ιμόμπιλε, «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» κι έστειλε την Λάτσιο στους προημιτελικούς του Coppa Italia, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Μίλαν.

Ο 31χρονος διεθνής στράικερ μπήκε στο ματς με την Ουντινέζε στο 71΄ και στο 106΄ της παράτασης χάρισε στους «Λατσιάλι» τη νίκη πρόκριση με 1-0, καθώς ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του ιταλικού Κυπέλλου και τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης έχουν ως εξής:

Αταλάντα-Βενέτσια         2-0
Νάπολι-Φιορεντίνα         2-5 παρ. (2-2 κ.α.)
Μίλαν-Τζένοα              3-1 παρ. (1-1 κ.α.)
Λάτσιο-Ουντινέζε          1-0 παρ. (0-0 κ.α.)
Γιουβέντους-Σαμπντόρια    4-1