Απογοητευμένος από τον αποκλεισμό ο Αρτέτα

Ο Μικέλ Αρτέτα, εξέφρασε την απογοήτευση του για την ήττα που γνώρισε η Αρσεναλ από την Λίβερπουλ με 2-0 στον δεύτερο ημιτελικό του League Cup, στο "Emirates", ένα αποτέλεσμα που σήμανε και τον αποκλεισμό των Λονδρέζων μετά την «λευκή» ισοπαλία στο πρώτο ματς.

«Είμαστε πολύ απογοητευμένοι που δεν φθάσαμε στον τελικό, αλλά παίξαμε απέναντι σε μια ομάδα κορυφαίου επιπέδου. Είχαμε καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όταν έχεις τέτοιες στιγμές, πρέπει να σκοράρεις εάν θέλεις να νικήσεις τέτοιου είδους αντιπάλους», τόνισε ο Ισπανός προπονητής των «κανονιέρηδων» και συνέχισε: «Δεν κατάφεραν τίποτα στο πρώτο ημίχρονο και την πρώτη φορά που κατάφεραν να σπάσουν το πρέσινγκ μας, κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο γκολ. Και μετά σε μια χαμένη μπάλα από πάσα, σκόραραν πάλι.

Ολοκληρώσαμε τα τελευταία τρία ματς με δέκα παίκτες. Και απέναντι στις κορυφαίες ομάδες δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό. Δεν κάναμε αρκετά απόψε, γιατί δεν βάλαμε γκολ και θέλαμε να σκοράρουμε για να προκριθούμε. Είμαι υπερήφανος για αυτό που έκαναν τα παιδιά απόψε, για τον τρόπο που προσέγγισαν το ματς και για την αποφασιστικότητά τους».