«Διπλό» με ανατροπή για τη Φενέρ, πρώτη «100άρα» για τη Ρεάλ

Με μεγάλη ανατροπή από το -16 (35-19 στο 15΄), η Φενερμπαχτσέ πέρασε νικηφόρα και από το Μιλάνο, υποχρεώνοντας την Αρμάνι στην έκτη διαδοχική ήττα της και έβδομη στο σύνολο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 82-72 των Ιταλών, για τη 10η αγωνιστική της Euroleague, παραμένοντας μόνη στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 9-1.

Ο Νάιτζελ-Χέιζ Ντέιβις ήταν και σήμερα απολαυστικός με 22 πόντους, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, κυριαρχώντας στο επιμέρους σκορ 26-11 της Φενέρ στην τρίτη περίοδο, όταν και γύρισε το ματς, ξεφεύγοντας με 10 πόντους (58-48 στο 30΄). Από την Αρμάνι προσπάθησε και πάλι ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ με 18 πόντους, αλλά και 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ σημείωσε την πρώτη της εφετινή "κατοστάρα" στη Euroleague, επικρατώντας με 105-97 της Παρτιζάν, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία με ρεκόρ 7-3 και πανηγυρίζοντας την πέμπτη διαδοχική επιτυχία της. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς υποχώρησε στο 4-6, κλείνοντας με δύο ήττες τη «διαβολοβδομάδα».

Ουσιαστικά η Παρτιζάν ήταν ανταγωνιστική όσο κρατούσε η παραγωγικότητα της, δηλαδή για ένα δεκάλεπτο... Οι Σέρβοι μπήκαν δυναμικά και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο +8, έχοντας φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 40 πόντους (40-32 στο 10΄). Ωστόσο από τη δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί ενεργοποίησαν την άμυνα τους, περιόρισαν στους 11 πόντους τους φιλοξενούμενους, σήκωσαν κεφάλι στο σκορ και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών, που μέτρησαν 11/22 τρίποντα, ο Σέρχιο Γιουλ με 20 πόντους, ενώ από την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 32-40, 54-51, 86-74, 105-97