Μία νίκη μακριά από τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 22-21 της ΑΕΚ στον 2ο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 χάντμπολ των Ανδρών, έγραψε το 2-0 και πλέον απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου. «Κλειδί» της επιτυχίας για τους «ερυθρόλευκους» η αμυντική βελτίωση τους στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο τελικό 22-21 και απογοητεύοντας τον Αλέξη Αλβανό στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Ένωσης. Ο τρίτος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Δευτέρα (16/05, 20:00, ΕΡΤ3) και πάλι στη Χαλκίδα, με γηπεδούχο όμως την ΑΕΚ.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο έως το 32΄ (10-14), αλλά ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με την άμυνα του, αλλά και τους Τόμας Μπάουερ και Γιώργο Παπαβασίλη, οι οποίοι μπήκαν αλλαγή και «υπέγραψαν» την ανατροπή με σερί 5-0, γράφοντας στο 40΄ το 15-14. Ο Αυστριακός είχε 50% αποτελεσματικότητα με 9 επεμβάσεις, ενώ ο διεθνής αριστερός εξτρέμ σημείωσε 7 τερματα. Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά σκόραρε μόλις 7 γκολ σε 28 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 17-17 στο 50΄ με Αραμπατζή και Μυλωνά, αλλά ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 11-4 (από το 10-14), έφτασε στο +3 (21-18) στο 55΄ με εντυπωσιακό γκολ του Παπαβασίλη. Η Ένωση αντέδρασε με τους Ουγκάλντε και Λέμος και μείωσε σε 21-20 στο 57΄, αλλά ακολούθησαν ένα γκολ για κάθε ομάδα με τον Δομπρή (22-20 στο 57:30) και τον Στεφάνοβιτς (22-21) στο 58:34. Ο Ολυμπιακός έχασε την επίθεση και η ΑΕΚ είχε στη διάθεση της περισσότερο από ένα λεπτό να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε με τους γηπεδούχους να παίζουν καλή άμυνα, αναγκάζοντας τους παίκτες της ΑΕΚ να εξαντλήσουν τις έξι πάσες του παθητικού που είχε υποδεχθεί από τους διαιτητές.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημχ), 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2- 3/3
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.
ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4. Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2- 3/3