Μπαρτσελόνα vs Λιόν, στον πιο πολυαναμενόμενο αγώνα στις γυναίκες

Μπαρτσελόνα και Λιόν αναμετρώνται σήμερα (20:00) στο Στάδιο της Γιουβέντους στο Τορίνο, στον τελικό του UEFA Champions League γυναικών, στον ίσως πιο πολυαναμενόμενο αγώνα στις γυναίκες.

Η κάτοχος Μπαρτσελόνα έχει διανύσει πολύ δρόμο από την ήττα (4-1) από τη Λιόν στον τελικό της Βουδαπέστης του 2019, όταν δέχθηκε τέσσερα γκολ, συμπεριλαμβανομένου ενός χατ-τρικ της Άντα Χέγκερμπεργκ πριν τελειώσει το ημίχρονο.
 Την περασμένη σεζόν οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 4-0 πριν το ημίχρονο στο Γκέτεμποργκ κόντρα στην Τσέλσι και κράτησαν αυτό το σκορ για να πανηγυρίσουν τον πρώτο τους τίτλο.
 Η μόνη φορά που η Μπαρτσελόνα δεν κέρδισε αυτή τη σεζόν ήταν Η ήττα με 2-0 στον δεύτερο επαναληπτικό ημιτελικό, εναντίον της Βόλφσμπουργκ, έχοντας όμως επικρατήσει με 5-1 μετά από μια θεαματική εμφάνιση μπροστά σε άλλους 90.000 θεατές στο Camp Nou.

Η πορεία της Λυών ήταν λιγότερο θεαματική, αλλά, ένα χρόνο μετά την ολοκλήρωση της «διακυβέρνησής» της για πέντε σεζόν από την Παρί Σεν Ζερμέν στα προημιτελικά, οι επτά φορές νικήτρια (2011, 2012, 2016, 2017, 2018, 2019 και 2020) βρίσκεται σε έναν δέκατο τελικό, όλοι από το 2010 και μετά.

Μπαρτσελόνα - Λιόν στην Ευρώπη
Τελικός 2018/19: Λιόν-Μπαρτσελόνα 4-1 (Βουδαπέστη)
Προημιτελικοί 2017/18: Μπαρτσελόνα-Λιόν 1-3 (πρώτος αγώνας 0-1, δεύτερος αγώνας 1-2).