Πρεμιέρα με το... αριστερό για τον ΠΑΣ Λαμία, εκτός έδρας ήττα με 2-1 από το Βόλο

Με το... αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League Interwetten ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Βόλο στο παιχνίδι της πρεμιέρας που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (12/9) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Οι "κυανόλευκοι" βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από νωρίς, αφού στο 8' η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ, ενώ στο 41' κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Για τη Λαμία, μείωσε σε 2-1 ο Ταϊρόν στο 52' που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Κακή εικόνα από τη Λαμία στο α' ημίχρονο, με τον Μιχάλη Γρηγορίου να προβαίνει σε αλλαγές στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν την εικόνα τους, να πετυχαίνουν ένα γκολ, να πραγματοποιούν ευκαιρίες, αλλά να μην μπορούν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

ΝΠΣ Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Φερνάντες, Μπαριέντος, Ρεγκατίν, Βαρτόλο, Φαν Βερτ

ΠΑΣ Λαμία: Σαράνοφ, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Γκέντσογλου, Τζανδάρης, Νούνιες, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Ελευθεριάδης

1' Έναρξη του αγώνα.

1' Ευκαιρία για τον Βόλο στην πρώτη κιόλας καλή στιγμή του στο ματς με το σουτ του Φερνάντες να καταλήγει άουτ.

8΄Γκολ για τον Βόλο. Μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Ρομέρο για τους γηπεδούχους, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ και ο Μπαρτόλο στη συνέχεια επωφελήθηκε από τις κόντρες και από κοντά νίκησε τον Σέρβο τερματοφύλακα για να κάνει το 1-0 για το Βόλο.

11' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να ισοφαρίσει στο ματς, με τον Τζανετόπουλο, να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά μόλις άουτ.

18' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκέντσογλου για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

29' Μεγάλη επέμβαση του Σαράνοφ κράτησε το σκορ στο 1-0, όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση του Βόλου, ο Μπαρτόλο έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Σέρβο τερματοφύλακα να διώχνει εντυπωσιακά με το δεξί χέρι άουτ.

40' Ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει όταν από κόρνερ του Γκέντσογλου, η μπάλα έφτασε στον Τζανδάρη ο οποίος δεν μπόρεσε σουτάρει από καλή θέση.

41' Γκολ για το Βόλο. Μετά από ωραία ενέργεια του Ρεγκατέν από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Φερνάντες που με ωραίο τρόπο βρήκε τον Φαν Βερτ και αυτός με ωραίο γυριστό σουτ, νίκησε τον Σαράνοφ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Τριπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Γκέντσογλου, ο Μανουσάκης σε αυτή του Ελευθεριάδη και ο Μαζουλουξής στου Αντέτζο.

46' Σουτ του Μαρτίνεθ για τη Λαμία, έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

49' Ευκαιρία για το Βόλο, όταν από σέντρα του Μπαρτόλο, ο Ρεγκατέν έπιασε την κεφαλιά, με τον Σαράνοφ πάντως να μπλοκάρει σταθερά.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!  Ο Τιρόνε εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το τραγικό, για τον Βόλο, λάθος του Κλέιμαν και έκλεψε τη μπάλα και από κοντά έκανε το 2-1, βάζοντας και πάλι τους "κυανόλευκους" στο παιχνίδι.

57' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν ο Νούνιες έκανε απίθανη ενέργεια, το σουτ που επιχείρησε όμως κόντραρε και έφυγε εκτός.

63' Ευκαιρία για την ομάδα του Βόλου να πάρει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων αλλά η κεφαλιά του Γκρίλο, μετά από κόρνερ, πέρασε μόλις άουτ.

67' Πολύ καλή προσωπική ενέργεια αλλά κακή εκτέλεση του Ταϊρόν, μέσα από την περιοχή για τη Λαμία, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

67' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Ροσέρο πέρασε στη θέση του Φαν Βερτ.

73' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μανούσος πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

77' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Σοάρες πέρασε στη θέση του Μπαριέντος.

83' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βύντρα πέρασε στη θέση του Τζανετόπουλου.

85' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Βοϊτκόφσκι πέρασε στη θέση του Φερνάντες.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1' Μεγάλη ευκαιρία για το Βόλο να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν ο Λοσέρο βγήκε απέναντι στον Σαράνοφ, όμως η άμυνα της Λαμίας έκοψε την πάσα που έκανε.